Maratony Kresowe MTB wystartują w wodnej stolicy północno-wschodniej Polski już po raz dziesiąty. Podobnie jak rok temu, na start została wybrana Studzieniczna, która pod względem administracyjnym jest ulicą miasta Augustów. W tym roku do rowerzystów dołączą także biegacze rywalizujący w cyklu biegów terenowych Kresowe Trail. Co więcej można wystartować w obydwu dyscyplinach, gdyż biegi i wyścigi rowerowe odbywają się w różnych przedziałach czasowych. Dla zawodników, którzy znajdą siły, aby wystartować w obu dyscyplinach jest dodatkowa klasyfikacja kombinacyjna Dual. Zapisy będą możliwe także w dniu zawodów, Biuro zawodów będzie czynne od godziny 8:30.

Studzieniczna jest znana przede wszystkim z Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej. Obraz znajduje się w kaplicy, do której prowadzi wąska grobla. Obok niej znajduje się studnia. Według miejscowej legendy zawiera ona „cudowną wodę, która leczy choroby”. Od tej właśnie studni pochodzi nazwa jeziora oraz miejscowości. W centralnym punkcie Studzienicznej znajduje się zabytkowy, drewniany kościół, słynny ze zdobień wykonanych z poroża dzikich zwierząt. W ubiegłym roku zawodnicy startowali z placu przed kościołem. W tym roku, ze względu na roboty drogowe, miasteczko zawodów zostało przeniesione na pobliskie pole namiotowe, niezwykle urokliwie położone nad jeziorem Studzienicznym.

Na biegaczy i rowerzystów czekają niezwykle malownicze trasy w Puszczy Augustowskiej, które niewątpliwie będą rywalizować o miano najpiękniejszych w sezonie. Powstały one dzięki zaangażowaniu Jacka Siemiaszko (Team Augustów). Aż trudno uwierzyć, że na trasach znalazły się: Kanał Augustowski, Staw Swoboda, Śluza Swoboda, rezerwat Stara Ruda, suchar Czarnobrodzki i piękny, finiszowy odcinek wzdłuż jeziora Studzienicznego. Każde z tych miejsc jest atrakcją turystyczną samą w sobie.

Pierwsi o 9:30 na swoje trasy wybiegną biegacze. Będą oni rywalizować na dwóch dystansach: 6 i 16 kilometrów. W nawiązaniu do mowy kresowej zostały one nazwane Szpurt i Wertep. Szpurt jest to po prostu szybki bieg. Wertep w mowie kresowej oznacza wyboistą drogę czy ścieżkę trudną do pokonania.

Kolarze będą rywalizować aż na pięciu dystansach. Pierwsi rywalizację rozpoczną przedszkolacy w wieku 3-6 lat, dla których przeznaczony jest wyścig Mikro. Dla dzieci w tym wieku ma być to przede wszystkim zabawa, aby pierwsze w życiu zawody kolarskie kojarzyły się przyjemnie. Dlatego bez względu na lokatę, każde dziecko otrzyma medal i nagrodę. Dzieci w wieku 7 – 12 lat wystartują w wyścigu Mini, który będzie liczył 6km. Dla starszych zawodników została przygotowana wyścigowa runda o długości 18,5km. Wyścig FIT adresowany przede wszystkim do kategorii Młodzik (13 – 14 lat) pokona ją jeden raz. Najwięcej zawodników wybiera Półmaraton, który w Augustowie będzie liczył dwie rundy o łącznej długości 37 kilometrów. Najbardziej zaawansowani kolarze wystąpią w Maratonie liczącym 55,5 km.

Rowerowe Maratony Kresowe MTB organizowane są od 2009 roku. W tym czasie w wyścigach wzięło udział niemal 60 000 uczestników. W sezonie 2022 zostało zaplanowanych trzynaście imprez. Na wszystkich odbędą się zarówno biegi, jak i wyścigi rowerowe. Z Augustowa Maratony Kresowe przeniosą się na kolejną imprezę na Litwę do podwileńskiego Niemenczyna.

Współorganizatorem wydarzenia jest Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie. Maratony Kresowe odbywają się przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Głównymi sponsorami są Sklepy Rowerowe Peleton, CST, Garmin, producent rowerów Author, Augustowianka, Waszczukowe, Milsport, HurtowniaZabawek.pl Biały oraz Trigar.

Więcej informacji oraz zapisy nas stronach biegów kresowetrail.pl i wyścigów rowerowych maratonykresowe.pl

*Nadesłane przez Maratony Kresowe