13 czerwca 2022 r., w Sali Balowej Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia działaczom opozycji antykomunistycznej Krzyży Wolności i Solidarności, nadawanych za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania praw człowieka w PRL. W gronie uhonorowanych był augustowski przedsiębiorca, Bogusław Falkowski.

Zdjęcie: Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności – Warszawa 13 czerwca 2022 (L2) Bogusław Falkowski. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)

– Gotowi byliście jednoczyć się i walczyć z komunistami jeszcze przed sierpniem roku 1980 r. w Studenckich Komitetach Solidarności, w Konfederacji Polski Niepodległej. Byliście w wielkim ruchu Solidarności, który zrodził się w sierpniu roku 1980 r. Budowaliście młodzieżową opozycję, Federację Młodzieży Walczącej i Solidarność Walczącą. To Wasza wielka zasługa, że doprowadziliście do wolności i niepodległości Rzeczypospolitej i daliście mojemu pokoleniu możliwość życia w demokratycznej wolnej Polsce. Za to drodzy Państwo serdecznie Wam dziękuję 

– powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki podczas ceremonii wręczenia odznaczeń.

Krzyż Wolności i Solidarności jest znakiem wdzięczności państwa polskiego dla osób, które swymi zmaganiami z systemem komunistycznym w latach 1956–1989 przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości po półwieczu zniewolenia i zależności od Związku Sowieckiego. Nie występowali wprawdzie z bronią w ręku, wyróżniani są jednak odznaczeniem nawiązującym do Krzyża Niepodległości, ustanowionego w II Rzeczypospolitej dla zasłużonych w walce o suwerenny byt naszej Ojczyzny, zwieńczonej zwycięstwem w 1918 roku.

Krzyżem Wolności i Solidarności zostali odznaczeni:

Zdjęcie: Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności – Warszawa 13 czerwca 2022. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
 1. Ksiądz Edward Bolesław DARŁAK
 2. Pan Bogusław FALKOWSKI
 3. Pani Iwona Monika GALIŃSKA-WILDSTEIN
 4. Pan Piotr Marek GROSICKI
 5. Pan Tomasz Ignacy JASTRZĘBSKI
 6. Pan Włodzimierz Zbigniew KOWALSKI
 7. Pan Wojciech Tadeusz RADOMSKI
 8. Pan Jan SAUL
 9. Pan Krzysztof Leszek SAWICKI
 10. Pan Włodzimierz Tadeusz SZAFRAŃSKI
 11. Pan Zygmunt Henryk SZCZEPAŃSKI
 12. Pani Maria TEMKIN
 13. Pan Piotr TOFIL

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku, przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.


Biogram

Bogusław Falkowski,ur. w 1954 roku w m. Dąbrowa Białostocka. Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 511/2021

W latach 1983-1989 był kurierem, przewoził niepodległościowe wydawnictwa z Warszawy, które następnie były kolportowane na terenie Dąbrowy Białostockiej.

W 1988 r. nawiązał współpracę ze strukturami Konfederacji Polski Niepodległej z Suwalszczyzny, skąd również uzyskiwał podziemne wydawnictwa sygnowane przez tę partię, które kolportował w Dąbrowie Białostockiej.

W 1989 r. zaangażował się w tworzenie struktur Komitetów Obywatelskich w tym mieście.

*Biogram opracowano na podstawie: oświadczeń świadków (https://odznaczeni-kwis.ipn.gov.pl/)

Źródło informacji: https://ipn.gov.pl/

|Bart.