Chociaż minęły już ponad 2 lata od momentu, gdy rodzice mogli skorzystać z bonu turystycznego, to wciąż wielu jeszcze tego nie rozbiła. Możliwość zapłacenia bonem została przedłużona do końca marca 2023 r., ale z usługi można skorzystać również po tej dacie.  Rodzice i opiekunowie do dyspozycji mają ponad 28 tys. podmiotów turystycznych w całej Polsce, gdzie można dokonać płatności bonem, a w województwie podlaskim taką możliwość oferuje 468 przedsiębiorców.

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko,
a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością dodatkowy bon w kwocie 500 zł, czyli łącznie 1000 zł. Przyznawany jest na każde dziecko, które na dzień 18 lipca 2020 r. miało prawo do świadczenia 500 plus lub między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. nabyło prawo do tego świadczenia.

Z usług turystycznych opłaconych bonem można skorzystać także po 31 marca 2023 r., o ile sama płatność została dokonana do końca marca 2023 r. Rodzice mogą bonem zapłacić na przykład za pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym. Bonem można opłacić zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonię, wycieczkę szkolną, obóz, zieloną szkołę a nawet jednodniową wyprawę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi np. transport i zwiedzanie.

– Rodzice i opiekunowie z naszego regionu do tej pory za wypoczynek swoich dzieci zapłacili ponad 77 mln zł przyznanymi bonami. Do wydania choćby częściowego w bonach pozostało niemal 27 mln zł

– informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Nie wszyscy uprawnieni z bonu już skorzystali. Niektórzy nawet go jeszcze
nie aktywowali. W województwie podlaskim na aktywację czeka jeszcze ponad 20,7 tys. bonów, w kraju 592,4 tys. Nie warto odkładać dokonania płatności bonem, bo czas powoli dobiega końca. Można opłacić usługę co prawda tylko do końca marca 2023 roku, natomiast wyjazd i pobyt może się odbyć nawet po tej dacie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Białymstoku