Od połowy maja do końca sierpnia za darmo autobusami mogą jeździć wszyscy mieszkańcy oraz ukraińscy uchodźcy.

Czy Augustów stać na bezpłatną komunikację miejską? – relacja Marty Sołtys

M.in. z tego powodu miasto musiało dofinansować zarządzającą komunikację spółkę Necko kwotą ponad 200 tys. zł. Mówi zastępca burmistrza Sławomir Sieczkowski.

Spółka boryka się z problemami finansowymi. Sam wzrost kosztu zakupu paliwa, to prawie 180 tysięcy złotych netto. Natomiast dochody w związku z niekupowaniem biletów spadły o 40 tysięcy złotych. Proponujemy więc zmienić zapisy uchwały radnych. W tym roku zostawmy już te darmowe przejazdy od mają do końca sierpnia. Ale w następnych latach proponujemy – od lipca do końca sierpnia.

Prezes Necka Krzysztof Poskrobko dodaje, że od momentu wprowadzenia darmowych przejazdów z komunikacji miejskiej korzysta znacznie więcej osób.

W ostatnich dwóch miesiącach autobusy są zapełnione. Zdarzały się sytuacje, że mieszkańcy nie mogli wsiąść, bo nie było miejsca.  Do zakupu biletu zobligowane są osoby nie mieszkające w Augustowie. Ale były przypadki podczas kontroli, że kuracjusze sanatorium pokazywali zaświadczenie o tym, że przebywają u nas dość długo. W związku z tym kontrolerzy nie mieli możliwości wyegzekwowania od nich opłat dodatkowych.

Mimo strat, jakie spółka poniosła radni opozycyjni proponowali wprowadzenie latem darmowej komunikacji dla wszystkich – zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

| red: kap

autor: Marta Sołtys / radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki