Wielkimi krokami zbliżają się okrągłe urodziny augustowskiego DKF-u. W tym roku dziesięciolecie powstania „Kinochłona” będziemy świętować aż cztery dni! Atrakcji nie zabraknie – i dla dorosłych, i dla tych najmłodszych widzów. Chcąc podziękować naszej wspaniałej Widowni za te wspólne lata postanowiliśmy ułożyć program urodzin tak, aby każdy znalazł w nim coś – nasz stały bywalec, jak i ten, który był na naszym pokazie raz czy dwa.

Dziękujemy za te 10 lat. Ten program jest dla Was – tak różnych, a tak podobnych, bo kochających kulturę i Augustów. Spójrzcie tylko Państwo, co DKF KINOCHŁON i Augustowskie Placówki Kultury szykują na ten czas:

7.09.2022, godz. 18:00, kino Iskra (ul. 3 Maja 38)

Spotkanie z Tytusem Hołdysem i pokaz filmu „Ennio”

Kocham kino i muzykę filmową – mówi o sobie Tytus Hołdys, autor bloga i kanału na YouTubie WinylKINO, w którym opowiada o filmach i muzyce filmowej. Prowadzi także audycję „Między ścieżkami” w RMF Classic. Pamiętam fascynowały mnie ruchome kadry, towarzyszące im dźwięki, a wywoływane przez poszczególne sceny emocje oraz aktorska wirtuozeria rozsadzały mnie od środka. Nieodłącznym elementem tej miłości jest muzyka filmowa, którą zaszczepiły we mnie dźwięki głównego motywu do „Parku Jurajskiego” autorstwa Johna Williamsa.

Prowadzenie: Tomasz Adamski

Filmoznawca z Uniwersytetu w Białymstoku na wydziale Pedagogiki i Psychologii w Zakładzie Kulturoznawstwa.  Autor licznych referatów i prelekcji na temat filmu nie tylko na Podlasiu i w Polsce, ale także w Niemczech, Czechach, Gruzji, czy na Łotwie. Interesuje się głównie kinem skandynawskim. Ponad to, niezależny filmowiec związany z akcją Filmowe Podlasie Atakuje, prowadzący szereg warsztatów filmowych między innymi w Polsce na Białorusi, Ukrainie czy w Gruzji. Przyjaciel Kinochłona – właściwie, od początku istnienia Klubu.

„Ennio” (2021, 180’, reż. Giuseppe Tornatore)

Ponad 500 filmów wybrzmiałoby inaczej, gdyby nie on. Ennio Morricone to nie tylko jeden z najbardziej płodnych kompozytorów muzyki filmowej w historii, ale również uwielbiana przez międzynarodową publiczność legenda kina, której twórczość została dwukrotnie nagrodzona Oscarem®. „Ennio” jest żywiołowym portretem geniusza, nakreślonym przez wiernego przyjaciela i znakomitego reżysera. Giuseppe Tornatore zaprasza nas w wyjątkowo osobistą podróż po prywatnym i artystycznym życiu wspaniałego kompozytora. Towarzyszą nam w niej wspominający go artyści i reżyserzy, tacy jak Bernardo Bertolucci, Clint Eastwood, Bruce Springsteen, Quentin Tarantino, John Williams czy Wong Kar Wai, ale przede wszystkim wtóruje nam niezapomniana filmowa muzyka Mistrza. W końcu, historia jego życia to historia kina.

8.09.2022, godz. 19:00, kino Iskra (ul. 3 Maja 38)

Lektura Obowiązkowa – spotkanie autorskie z Kazikiem Staszewskim

„Idę tam, gdzie idę. Dalej. Autobiografia” – Oto Kazimierz Staszewski jakiego nie znacie. Odkrywa swe słabości i wybryki. Mówi o używkach, kulisach branży muzycznej i o pustce. Wszystko co słyszeliście od niego o miłości, przyjaźni, religii, polityce, zwątpieniu i nadziei, tu nabiera krwi, ciała i humoru.

Dostajemy historię życia codziennego i niecodziennego w Polsce ostatniego półwiecza. Dzieciństwo w śródmieściu PRL’owskiej Warszawy. Stan Wojenny widziany oczami punków i Świadków Jehowy. Drapieżny czas transformacji, równie niebezpieczny, co inspirujący. Internetowe jatki i polityczne podziały nowego wieku. Ale też cienie wojny i komunizmu, a także współczesny, walący się świat New Jersey i Teneryfy.

Rzecz opowiedziana z perspektywy równie odrębnej, jak jej bohater, a równocześnie traktująca o doświadczeniu całych generacji równie uniwersalnie, jak jego piosenki.

Z Kazikiem porozmawia Tomasz Adamski

9.09.2022, godz. 19:30, sala widowiskowa MDK (Rynek Zygmunta Augusta 9, II piętro, wejście od ul. Kościelnej),

„Movie, że śmieszne” – spektakl improwizowany Teatru Pneumatycznego

Improwizatorzy z Teatru Pneumatycznego stworzą nawiązujące do filmów wydarzenie, które powstanie w całości na oczach widzów. Nie zabraknie zabawnych historii, recenzji zmyślonych filmów czy tworzonych na żywo dubbingów do kluczowych scen historii kina.

10.09.2022, godz. 18:00

Tajemny seans

Zapraszamy Państwa na seans niespodziankę! Na film, którego tytułu nie będziemy zdradzać aż do rozpoczęcia pokazu. Do ostatniej chwili nie powiemy także, gdzie wyświetlimy film. pierwsze 50 osób, które 1 września wyślą nam urodzinowe życzenia, w dniu 10 IX dostanie od nas mapkę, która wskaże miejsce seansu. Na maile czekamy od 1 września od godziny 8:00 pod adresem: kinochlondkf@gmial.com Film będzie takim naszym urodzinowym prezentem dla Widowni – zapraszamy do zabawy!

11.09.2022, godz. 11:00, kino Iskra (ul. 3 Maja 38)

DKF KINOCHŁONEK – pokaz filmu „Pamiętniki Tatusia Muminka”

„Pamiętniki Tatusia Muminka” (2021, 74’, reż. Ira Carpelan)

W odległej krainie leży Dolina Muminków, urzekające, przyprawiające o zdumienie miejsce pełne tajemnic. Spokojne wieczory sprzyjają snuciu niebywałych opowieści z przeszłości, a Tatuś Muminka ma ich całkiem sporo. On też był kiedyś małym Muminkiem i nie uwierzycie, co wtedy robił! Latający statek, bal u króla, morskie przeprawy… Czy Tatuś Muminka spełnił marzenia i został w młodości prawdziwym łowcą przygód? Samotne wędrówki, tajemnicza Buka i podwodny świat to dopiero początek historii! Młody Tatuś Muminka zabiera nas w swoje pełne przygód dzieciństwo, odkrywa nowe, niezwykłe krainy, a po drodze spotyka wspaniałych, dobrze nam znanych przyjaciół. Czy to na pewno ten sam spokojny i poważny Tatuś Muminka?

Tego dnia również nie zabraknie gościa – kto nim będzie? Zdradzimy niebawem!

Serdecznie zapraszamy – do zobaczenia!

– – –

Bilety:

wieczór filmowy z Tytusem Hołdysem – 15 zł

Lektura Obowiązkowa – 10 zł

Impro Teatru Pneumatycznego – 10 zł

Sprzedaż: APK Miejski Dom Kultury w Augustowie, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59.

tajemny seans jest bezpłatny

DKF Kinochłonek – 13 zł

Sprzedaż: w kasie kina Iskra lub online na www.kino-iskra.pl