W Sierpniu 2022 odbyła się druga edycja Mistrzostw Polski w Kabaddi Plażowym – poznaliśmy nowych Męskich Mistrzów Polski i historyczne pierwsze Kobiece Mistrzynie Polski!

zdjęcie ilustracyjne augustow.org

Kabaddi to dosyć nowa dyscyplina na europejski kontynencie – w samej Polsce trenuje się ją dopiero od 6 lat. Jednakże jest ona niesamowicie popularna w Azji. Wywodzi się z Indii, gdzie finały tamtejszych profesjonalnych rozgrywek notują oglądalność powyżej 200 mln widzów. 

Plażowa odmiana Kabaddi cechuje się nieco odmiennymi regułami, ale jest równie widowiskowa. W plażowej wersji gra się 4 na 4 (zamiast 7 na 7), zawodnicy nie schodzą z boiska po stracie punktów. Wprowadzona została także istotna w atakach, każda akcja ofensywna musi skutkować zdobyciem punktów dla atakującego w wyznaczonym 30 sekundowym oknie – w przypadku niepowodzenia, broniąca drużyna otrzymuje punkt! Ta zmiana powoduje, że każda akcja meczu niesie ze sobą ogromną wagę i czyni całą rozgrywkę niesamowicie emocjonującą.

W tegorocznych mistrzostwach w Kabaddi Plażowych, które odbyły się 20 sierpnia w Augustowie wzięło udział 6 męskich drużyn z całej Polski:

  • Warsaw Giants
  • Warsaw Titans
  • Lowlanders Białystok
  • Kozły Poznań
  • Jokers Pruszków
  • Augustów Ghosts

oraz 2 żeńskie:

  • Warsaw Dragons
  • Warsaw Valkyrias

Po fazie grupowej oraz pucharowej Mistrzem Polski w Kabaddi Plażowym zostało Warsaw Titans pokonując Jokers Pruszków 33 – 30, które ku zaskoczeniu publiczności wyeliminowało wcześniej w półfinale zeszłorocznych mistrzów Polski – Warsaw Giants.

Kolejną niespodzianką był awans gospodarzy, Augustów Ghosts, do półfinału – zdecydowali się bowiem na dołączenie do turnieju jako ostatnia z drużyn i jak widać nie bez powodu otrzymali tytuł “czarnego konia”.

Wśród Kobiet triumfowały zaś Warsaw Dragons, które wygrały oba spotkania z dwumeczu z Warsaw Valkyrias (48 – 38 i 51 – 24). Były to pierwsze ogólnopolskie zmagania kobiet w Kabaddi w historii Polski, ale okazały się ogromnym sukcesem oraz doskonałym sprawdzianem przed Kobiecymi Mistrzostwami Europy w Kabaddi które odbędą się już w kolejny weekend. 

“Sukces kolejnych Mistrzostw w Augustowie utwierdza nas w przekonaniu, że Kabaddi Plażowe ma ogromny potencjał Polsce. Pełne trybuny pokazują, że ludzie z przyjemnością oglądają ten widowiskowy sport. Cieszy nas również zaangażowanie lokalnych sponsorów oraz władz miasta Augustowa i Centrum Sportu i Rekreacji.

Mamy nadzieję, że Kabaddi zapiszę się kalendarzu wydarzeń Augustowa na długie lata, ponieważ miasto posiada genialną infrastrukturę ku takim imprezom i nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przyszłym roku zorganizować tam większy turniej lub międzynarodowy zawody. Chętnych na pewno nam nie brakuje – jak w zeszłym roku, dostaliśmy pytania o udział z kilku krajów z Europy i Azji.” mówi Prezes Polskiej Federacji Kabaddi – Michał Śpiczko. 

Pomimo różnych zasad, Kabaddi plażowe to świetny sprawdzian dla naszych zawodników Kabaddi przed Mistrzostwami Europy, które odbędą się już w najbliższy weekend (27-28.08.2022) w Bergamo we Włoszech oraz zbliżającymi się Międzynarodowymi Zawodami (03.2023, Dhaka, Bangladesh, 04.2023, Brytyjska Liga Kabaddi). Miejmy nadzieję, że zdobyte doświadczenie zaprocentuje i Polacy wrócą z nadchodzących imprez z sukcesami.

Zawody odbyły się pod patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego, Miasta Augustów oraz Honorowymi Patronatami Ambasady Indii, Bangladeszu i Sri Lanki.

Przygotowania reprezentacji Polski można śledzić na Facebook-u oraz LinkedIn Kabaddi Poland. 

https://www.facebook.com/KabaddiPoland/

https://www.linkedin.com/company/kabaddipoland/

źródło informacji: Polska Federacja Kabaddi

Galeria zdjęć www.augustow.org