Jedenastu nielegalnych imigrantów próbowało dostać się do Polski z Białorusi przez graniczne jezioro Szlamy; przeprawiali się pontonami, ostatecznie zawrócili na stronę białoruską – poinformowała w środę (14.09) Straż Graniczna.

źródło: POSG w Płaskiej

Graniczne jezioro Szlamy leży na odcinku, za którego ochronę odpowiada placówka SG w Płaskiej. Jak poinformowała mjr Katarzyna Zdanowicz, rzecznik Podlaskiego Oddziału SG, próba przepłynięcia jeziora, by w ten sposób nielegalnie dostać się do Polski, była wspierana przez służby białoruskie.

Imigranci użyli pontonów. „Cudzoziemcy płynący jednym z pontonów przekroczyli granicę na kilkadziesiąt metrów. Widząc zdecydowane działania służb ochraniających granicę naszego państwa, zawrócili z powrotem. Osoby płynące drugim – na widok naszych patroli – zawróciły jeszcze po stronie białoruskiej” – powiedziała mjr Zdanowicz.

W sumie w ciągu minionej doby z Białorusi do Polski próbowało nielegalnie dostać się 23 cudzoziemców – poinformowała SG.

Zatrzymano też dwóch kolejnych tzw. kurierów. To Polacy zatrzymani w okolicach Mielnika, którzy przyjechali – jak wynika z ustaleń pograniczników – po odbiór trzech obywateli Turcji. Za pomocnictwo do nielegalnego przekroczenia granicy Polakom grozi do ośmiu lat więzienia.

Jak wynika z danych Straży Granicznej, w tym roku przy polsko-białoruskiej granicy w Podlaskiem funkcjonariusze zatrzymali dotąd ponad 150 osób podejrzanych o takie przestępstwo. Stu tzw. kurierów zatrzymano w tym roku również na granicy z Litwą, czyli wewnętrznej granicy UE.

źródło: PAP | red: sk | radio.bialystok.pl