Już 19 czerwca 2022 r. (niedziela) w Augustowie odbędzie się premiera TUTAJ, czyli dźwiękowo-zapachowej mapy Augustowa, będącej efektem półrocznych warsztatów twórczych w ramach projektu o tej samej nazwie. Możliwości zapoznania się z mapą będzie kilka.

Fot. Izabela Walicka

19 czerwca godzinach 10:00-18:00 na Rynku Zygmunta Augusta na odwiedzających czekać będzie interaktywna instalacja, dzięki której będą mogli sprawdzić, jak dla uczestników projektu TUTAJ brzmi i pachnie Augustów. Na specjalnie przygotowanych tablicach-drogowskazach znajdą się nazwy różnorodnych, nieraz nieoczywistych, lokacji w Augustowie, a także kody QR, które dzięki urządzeniom mobilnym pozwolą przenieść się do etiud audio opowiadających o zapachach i dźwiękach związanych z nieraz bardzo osobistymi doświadczeniami ich autorów. Nagrania dotyczyć będą wspomnień, ale także aktualnych skojarzeń i powiązanych z poszczególnymi miejscami wizji przyszłości.

Jedyne, czego będą potrzebować zwiedzający, to słuchawki oraz w miarę możliwości, smartfon z dostępem do Internetu, który odczytuje kody QR (na gości będzie czekało kilka urządzeń, które będą wypożyczane na czas zwiedzania wystawy). Wszystkie kody QR zostaną też wyeksponowane na dużej tablicy, imitującej mapę Augustowa. Instalacja obejmować będzie ponadto pudełeczka, w których znajdą się przedmiot pozwalające przywołać zapachy, które dla twórców mapy mają poszczególne lokacje w Augustowie.

Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się o godzinie 13:00. W godzinach prezentacji instalacji jej twórcy będą opowiadać o przebiegu prac projektowych oraz o szczegółach i inspiracjach związanych z powstaniem sensorycznej mapy miasta.

Od 20 do 30 czerwca instalacja (w nieco okrojonej formie) dostępna będzie w Małej Galerii MDK (Rynek Zygmunta Augusta 9) w godzinach pracy domu kultury.

Co więcej, wszystkie przygotowane przez uczestników projektu TUTAJ etiudy audio znajdą się w oficjalnej aplikacji miejskiej Augustów, gdzie będą mieli możliwość odsłuchania ich w zakładce TRASY. Funkcjonalność ta umożliwi zwiedzanie Augustowa śladami wspomnień oraz skojarzeń autorów mapy.

Planowane jest dalsze rozwijanie i rozbudowywanie TUTAJ, dzięki czemu swoje historie poprzez zapach i dźwięk będą mogli opowiedzieć też inni mieszkańcy Augustowa – szczegóły dotyczące tego aspektu twórcy mapy podadzą niebawem.

TWÓRCY ETIUD AUDIO DO DŹWIĘKOWO-ZAPACHOWEJ MAPY TUTAJ:

  • Izabela Cembor
  • Aneta Cich
  • Łukasz Faszcza
  • Paweł Leszkowicz
  • Iwona Lewoc
  • Konrad Milanowski
  • Dariusz Pawłowski
  • Irina Savkina
  • Marta Sowińska-Guziejko
  • Iwona Wiszniewska

PLAKAT I KONCEPCJA WIZUALNA INSTALACJI: Kamila Cembor

REALIZACJA TECHNICZNA ELEMENTÓW INSTALACJI: 'Grafit’ Usługi Komputerowo-Poligraficzne Tomasz Krukowski

OPIEKA ARTYSTYCZNA NAD PROJEKTEM: Paweł Leszkowicz

Głównym partnerem przedsięwzięcia jest Miasto Augustów.

__________

ORGANIZATORZY:

▫️ Augustów

▫️ Kalokagathia

▫️ Augustowskie Placówki Kultury

▫️ Stowarzyszenie Artystyczne PNEUMA

Fot. Izabela Walicka; Paweł Leszkowicz

|Paweł Leszkowicz