Pod koniec ubiegłego roku zameldowanych było o 438 osób mniej niż w 2020 roku.

zdjęcie ilustracyjne augustow.org

Zwrócił na to uwagę radny Adam Sieńko podczas omawiania Raportu o stanie miasta. 

W porównaniu do 2016 roku jest to spadek o 1361 osób, co daje nam 4,6% wszystkich mieszkańców. Blisko pięciu augustowian na 100 stwierdziło, że nie jest tu tak wspaniale. W 2021 roku z pobytu stałego z naszego miasta wymeldowało się 1171 ludzi. 6 lat temu było to tylko 738.

Radny Marcin Kleczkowski za spadek liczby mieszkańców obwiniał obecnych włodarzy miasta. 

Wielokrotnie podawałem już przykład pracowników wielu augustowskich firm, którzy od lat są do nich dowożeni z okolicznych miast i gmin. Oni z chęcią by tu zamieszkali. Natomiast miasto nie robi nic, by mieli oni dostęp na przykład do taniego budownictwa mieszkaniowego. Z kolei ci, którzy już tu są, dostali od burmistrza podwyżki właściwie wszystkiego co tylko można było podnieść. Dochodzi do tego jeszcze brak miejsc w żłobkach.

Natomiast radna Jolanta Roszkowska obwiniała za to poprzednich burmistrzów.

Wielu ludzi musiało już kiedyś wyjechać z Augustowa, ponieważ rzeczywiście brakowało tu pracy. Nie było jej, bo nie powstała strefa ekonomiczna.

Radny Mirosław Chudecki zwrócił uwagę na wysokie ceny nieruchomości w Augustowie.

Augustów jest jednym z najdroższych ośrodków w naszym województwie. Mieszkańcy szukają działek lub mieszkań poza naszym miastem. Już nawet w Ełku czy Suwałkach jest taniej. Ceny znacznie wzrastają w sezonie. Po jego zakończeniu nadal są utrzymywane i cierpią na tym głównie mieszkańcy.

 Obecnie w Augustowie czasowo oraz na stałe zameldowane są 28 284 osoby.

| red: kap

autor: Marta Sołtys / radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki