Wczoraj (3.03) ruszyła też specjalna zbiórka pieniędzy.

fot. Marta Sołtys / RB
Augustowianie pomagają uchodźcom z Ukrainy – relacja Marty Sołtys

Jak mówi dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Augustowie Urszula Jurgiel, cała kwota zostanie przeznaczona na wsparcie uchodźców.

– Finansowa zbiórka została zorganizowana na stronie internetowej www.zrzutka.pl. Jest ona publiczna, więc każdy, kto zechce ją wesprzeć, może to zrobić. Przeznaczenie tej kwoty będzie uzależnione od tego, ile nazbieramy. Jeśli będzie to duża suma, na co liczę, to zrobimy za to zakupy lub po prostu wszystko przekażemy do urzędu miasta. U siebie w szkole również zorganizowaliśmy taką kwestę. Rodzice wrzucali pieniądze do puszek. To co udało nam się zebrać, również przekażemy na tę zrzutkę.

Kierownik wydziału spraw społecznych i administracyjnych Urzędu Miejskiego Michał Kotarski informuje, że do wszystkich punktów zbiórki mieszkańcy przynieśli ogromną ilość darów.

– Wyjechały od nas już trzy transporty na granicę. Na razie wstrzymujemy je do czasu aż otrzymamy sygnał, że nadal trzeba tam to dostarczać. Teraz pomoc otrzymują osoby, które już przyjechały do Augustowa z Ukrainy. Często są one spakowane tylko w jedną reklamówkę i nie mają przy sobie nawet najpotrzebniejszych rzeczy.

W Urzędzie Miasta w Augustowie oficjalnie zarejestrowało się już około 50 uchodźców. W mieście jest ich jednak znacznie więcej. Ukraińców do swojego domu przyjęła między innymi rodzina mieszkająca pod Augustowem.

– W poniedziałek rano dzwoniła do mnie pani. Mówiła, że jej syn przywozi ludzi z granicy i szuka ona domu dla kolejnych osób. Po półtorej godzinie dziewczyny były już u nas. One są w innym kraju. Nie mają przy sobie pieniędzy, a jedynie podstawowe rzeczy. Gdyby nikt im nie pomógł, to byłoby im ciężko.

W Augustowie działają również dwa wskazane przez wojewodę miejsca, w których zakwaterowani są uchodźcy. 

| red: mik

autor: Marta Sołtys/ radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalk