Obecnie znaczna jego część przebiegająca przez Osiedle Limanowskiego jest zarośnięta trzciną.

fot. augustow.org

Jak mówi rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, prace rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu.

– Zarastanie cieków i kanałów jest zjawiskiem naturalnym. Każdego roku Zarząd Zlewni w Augustowie prowadzi prace konserwacyjne na Kanale Bystrym, czyli usuwa powalone drzewa i wykonuje koszenie dna na części, gdzie dochodzi do rozwoju roślinności wysokiej, głównie trzciny pospolitej, która nawet po obumarciu zwiększa opory hydrauliczne przepływu. 

Jednak na poważniejsze prace na Kanale Bystrym trzeba będzie trochę poczekać. 

 – Nie planujemy prac, których zadaniem będzie zabezpieczanie dna kanału przed rozwojem roślinności. Kanał Bystry nie jest śródlądową drogą wodną, gdzie wymagane jest zapewnienie minimalnej głębokości zapewniającej żeglugę. Służy do odprowadzania nadmiaru wody z topniejącej pokrywy śnieżnej oraz po nawalnych opadach deszczu. W najbliższych latach zamierzamy przeprowadzić remont jazu na nim, podczas którego odmulony zostanie także około 250-metrowy odcinek cieku wodnego. W tej chwili jest on zarośnięty trzciną. 

Razem z przebudową jazu na Kanale Bystrym Wody Polskie przeprowadzą również gruntowny remont śluzy na Kanale Augustowskim w Augustowie. Obecnie gromadzone są niezbędne pozwolenia.

| red: mik

autor: Marta Sołtys / radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki