2022-05-07, 09:37 Białystok (PAP)

76 migrantów próbowało w piątek dostać się nielegalnie do Polski z Białorusi – informuje w sobotę Straż Graniczna. Odnotowano trzy próby tzw. siłowego przekroczenia granicy; służby białoruskie rzucały kamieniami.

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Dwie próby przekroczenia granicy miały miejsce na terenie działania placówki SG w Białowieży, a jedna w Dubiczach Cerkiewnych. Nie podano, jakich narodowości byli cudzoziemcy.

„Służby białoruskie rzucały kamieniami. Przy cudzoziemcach ujawniono rękawiczki i trytytki do podpięcia concertiny” – poinformowała SG na Twitterze. Zamieściła zdjęcia przedmiotów.

Na granicy polsko-białoruskiej trwa budowa zapory. Do końca czerwca 2022 r. obowiązuje czasowy zakaz przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Zakaz jest wprowadzony rozporządzeniem MSWiA. Taki zakaz obowiązywał także wcześniej od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. Od 2 września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

W rozporządzeniu MSWiA podano, że zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do – jak napisano – eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego. (PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ kos/ ann/