Listopad został uznany miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. Tak jak w październiku podjęliśmy szereg działań związanych
z profilaktyką chorób piersi, skierowanych do kobiet, tak w listopadzie apelujemy do mężczyzn, aby zwrócili uwagę na swoje zdrowie.

Szacuje się, że co 3 mężczyzna w wieku od 50 do 80 lat oraz 80% mężczyzn po 80 roku życia zachoruje na raka prostaty! Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy mężczyzn po 45. roku życia. Nowotwór ten zajmuje niezmiennie 4. miejsce pod względem śmiertelności na świecie. 

Metodą profilaktyki jest przeprowadzane raz w miesiącu samobadanie jąder. Mężczyźni powinni pamiętać, że jest to podstawowy środek rozpoznawania w przypadku nowotworu jądra, gdyż choroba ta w początkowym stadium rozwoju często nie powoduje żadnych objawów.

SAMOBADANIE JĄDER – JAK WYKONAĆ?

1. Złap jądro przy pomocy obu dłoni. Samobadanie wykonaj po gorącej kąpieli lub ciepłym prysznicu, gdy mięśnie moszny są najbardziej rozluźnione.

2. Sprawdź każde jądro osobno obracając je delikatnie pomiędzy kciukami, a pozostałymi palcami. Jądro powinno być gładkie. Podczas samobadania jąder nie powinieneś odczuwać żadnego bólu czy dyskomfortu.

3. Zapoznaj się uważnie z budową swoich jąder. W szczególności z powrózkiem nasiennym i najądrzem. Jeśli badanie jąder będziesz powtarzać regularnie, szybko poznasz swoje ciało i wyłapiesz wszelkie niepokojące zmiany.

4. Szukaj niepojących zgrubień, podejrzanych wypukłości, zmian w wyglądzie lub w kolorze skóry. Pamiętaj, że jedno jądro jest nieco mniejsze od drugiego – to normalne. Samobadanie powinno być bezbolesne. Jeśli masz wątpliwości – badaniu towarzyszył ból lub dyskomfort, wykryłeś niepokojące zmiany – skonsultuj się z urologiem lub lekarzem rodzinnym.

Dowiedz się więcej na stronie: https://www.gov.pl/web/psse-augustow

|PSSE Augustów