2022-11-05, 13:11 Warszawa (PAP)

Budowa samej zapory inżynieryjnej to kwestia 2-3 tygodni. 15 listopada zostanie wyłoniony podmiot, który będzie instalował perymetrię na granicy z obwodem kaliningradzkim – powiedział w sobotę wiceszef MSWiA Błażej Poboży

Zapytany w radiu Zet, kiedy zapora na granicy z Rosją będzie gotowa Poboży odpowiedział, że „budowa samej zapory inżynieryjnej to kwestia 2-3 tygodni”. „Myślę, że dłużej ten proces nie będzie trwał. Mamy doświadczenie z budowy tymczasowej zapory na granicy z Białorusią” – dodał.

Dodał, że 15 listopada zostanie wyłoniony podmiot, który będzie instalował perymetrię na granicy z obwodem kaliningradzkim a jednocześnie do końca listopada do zapory inżynieryjnej na granicy z Białorusią dołączy zasadnicze zabezpieczenie w postaci również perymetrii.

Według Pobożego, w obszarze bezpieczeństwa państwa rząd woli „wyprzedzać pewne zdarzenia niż reagować po ich fakcie”. „Stąd, ponieważ pewne sygnały przypominają operację hybrydową, która wiązała się ze sztucznie wywołaną presją migracyjną, a w istocie była działaniem obcych służb przeciwko Polsce, nasze działanie ma charakter prewencyjny i wyprzedzający” – powiedział.

Podkreślił, że podstawowym narzędziem, jeśli chodzi o zabezpieczenie granicy będzie perymetria. „To najnowocześniejsze, dostępne rozwiązanie w tej chwili, jeśli chodzi o tego typu ochronę granicy. Składa się z systemu czujek detekcyjnych, kamer noktowizyjnych, kamer dziennych” – powiedział wiceszef MSWiA. Zaznaczył, że w kwestii perymetrii są to działania podejmowane niezależnie od ostatniej decyzji dotyczącej tymczasowej zapory.

„Odkąd stoi bariera inżynieryjna na granicy z Białorusią było dziesięciokrotnie mniej nielegalnych prób przekroczenia granicy przy dziesięciokrotnie mniejszej obsadzie naszych funkcjonariuszy Straży Granicznej i wielokrotnie mniejszej wspomagającej służby, czyli Wojska Polskiego i Policji” – zaznaczył Poboży.

O decyzji w sprawie budowy tymczasowej zapory na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim poinformował w środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Będzie to zapora o wysokości 2,5 metra i szerokości 3 metrów, zainstalowane będą też urządzenia, które pozwolą na elektroniczny dozór granicy.

SG podała, że pierwsze prace przy budowie tymczasowej zapory składającej się z trzech rzędów drutu ostrzowego prowadzone są od środy w okolicy Wisztyńca, przy trójstyku granic Polski, Rosji i Litwy.(PAP)

Autorka: Marta Stańczyk