Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w sobotę ogłosiła uruchomienie programu Czyste Powietrze Plus; wskazała na istotną rolę samorządów w programie. Jak mówiła, na fundusz zostanie przeznaczone prawie 2 mld zł. Jeżeli będzie się on cieszył popularnością, to rząd wyasygnuje kolejne środki.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów w siedzibie KPRM w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa uczestniczyła w sobotę w konferencji w Radomiu na temat program Czyste Powietrze Plus.

„Były już trzy główne parametry, główne grupy programu Czyste Powietrze. Dzisiaj wprowadzamy program Czyste Powietrze Plus. Plus to jest po pierwsze możliwość prefinansowania. Już 15 lipca będzie można złożyć kompleksowy wniosek w programie Czyste Powietrze” – powiedziała Moskwa.

Jak wskazała minister, „różnicą w stosunku do dotychczasowych zasad jest to, że będzie można uzyskać w szybkim czasie prefinansowanie do 50 proc. tej kwoty, która będzie całkowitą wszystkich naszych prac”.

Dodała, że po zakończeniu prac, w „przyspieszonej ścieżce” beneficjent otrzyma drugą część kwoty, jaką przeznaczył na zadanie realizowane w ramach programu.

„Już dzisiaj zachęcamy wszystkich, by dokonali w swoim domu (…) refleksji i przygotowali się do złożenia wniosku na program Czyste Powietrze Plus” – mówiła szefowa resortu klimatu i środowiska.

Jak zapewniła minister Moskwa: „Tych środków nie zabraknie”. „Przeznaczamy na ten fundusz prawie 2 mld zł. Natomiast jeżeli będzie się cieszył popularnością, jeśli będzie dobrze funkcjonował, jesteśmy też gotowi na przeznaczenie kolejnych środków”.

Zaznaczyła, że „niezwykle istotne jest, by w tym programie współpracowały samorządy”. „Tak, żeby ten program był jak najbliżej obywatela” – wskazała minister Moskwa.

Celem programu „Czyste Powietrze” jest wymiana przestarzałych pieców grzewczych tzw. kopciuchów na te bardziej ekologiczne, aby ograniczyć zjawisko niskiej emisji, której efektem jest smog. Oprócz dotacji do kupna nowego pieca pieniądze można otrzymać też na termomodernizację domów jednorodzinnych. Planowany budżet programu to ponad 100 mld zł.

Od końca stycznia br. uruchomiono trzecią edycję programu „Czyste Powietrze”, która uprawnia do otrzymania nawet 69 tys. zł na termomodernizację domu i wymianę źródła ciepła. (PAP)

autor: Magdalena Jarco, Łukasz Pawłowski, Ilona Pecka

maja/ pif/ ilp/ amac/