Osiem międzynarodowych ekip zgłosiło się do tegorocznych Motorowodnych Mistrzostw Świata Orlen Necko Endurance, które odbędą się w najbliższy weekend (8-10 lipca) w Augustowie. Na listach startowych jest też mocny polsko-litewski zespół Toma Racing Team, który na pewno będzie się liczył w walce o medale.

Fot: archiwum PZMWiNW, Arek Rejs

Mistrzostwa świata w klasie endurance przez wielu porównywane są do samochodowego wyścigu 24h Le Mans. W sobotę i niedzielę na augustowskim jeziorze Necko odbędą się dwa długodystansowe wyścigi. Każdy z nich to sześciogodzinne zmagania, gdzie o zwycięstwie decyduje liczba pokonanych okrążeń na wodnym torze. W skład zespołów wchodzą kierowcy (od dwóch do czterech), mechanicy, team manager, radioman oraz pomocnicy np. odpowiedzialni za tankowanie w strefie paliwowej. Zawodnicy ścigają się na zaawansowanych technologicznie łodziach typu katamaran, które osiągają prędkości do 120 km/h.

Te ekstremalne motorowodne zawody odbędą się w Augustowie już po raz siedemnasty, ale organizatorzy zadbali, by impreza była jeszcze ciekawsza. Podjęto decyzję o skróceniu trasy wodnego toru z trzech do dwóch kilometrów, co wpłynie na dynamikę wyścigów i będzie nie lada wyzwaniem dla kierowców.

W tym roku w zawodach wystartuje nowy polsko-litewski zespół Toma Racing Team, który tworzą piloci wyścigowi z dużym potencjałem. W skład ekipy wchodzą: Paulius Stainys z Litwy (aktualny wicemistrz Europy Formuły 4), Marcin Zieliński (brązowy medalista ME w Formule 500 z 2021 r.), Michał Rogalski (zawodnik, który już ma na swoim koncie medal zdobyty podczas zawodów endurance oraz Jakub Rochnowski (mistrz Polski w klasie GT-30).

Ich rywalami będą zawodnicy z kilku bardzo doświadczonych zespołów. Wśród faworytów mistrzostw wymienia się przede wszystkim dwie francuskie ekipy, które specjalizują się w tego typu wyścigach. Arion Racing Team i Team Boat 99 w poprzednich latach byli mistrzami świata w endurance. Nie zabraknie też znanych pilotów z klasy F4. Szczególnie interesująco wygląda Riga Powerboat Team z Łotyszem Nilsem Slatkerisem, który w Augustowie w tamtym roku startował po raz pierwszy, ale udało mu się zająć ze swoim zespołem trzecie miejsce w sobotnim wyścigu. W tym roku będzie mu towarzyszył Stefan Arand bardzo doświadczony zawodnik, ubiegłoroczny mistrz Europy ze wspomnianej klasy F4.

W dwóch zespołach pojawią się też kobiety. W Arion Racing Team będzie jak zawsze płynąć reprezentantka Francji Margot Lemesle, a w debiutującym zespole Shark Racing Team za kierownicą łodzi zasiądzie Niemka Marie-Luies Schilling.

Tradycyjnie ekipy zjadą do Augustowa już w czwartek i będą musiały się poddać niezbędnym formalnościom, czyli rejestracji, sprawdzeniu dokumentów, a w piątek kontroli technicznej. Następnie odbędzie się briefing, podczas którego zostaną omówione zasady wyścigu oraz trasa.

W piątek zarówno na zawodników, jak i kibiców czeka lubiana przez wszystkich parada łodzi ulicami Augustowa. Można powiedzieć, że jest to augustowska specjalność, ponieważ nigdzie indziej podczas zawodów takiej parady nie ma. Jest to doskonała okazja dla kibiców, by z bliska zobaczyć wodne bolidy i spotkać się z zawodnikami. Ponadto w piątkowy wieczór na Rynku Zygmunta Augusta, podczas oficjalnego otwarcia zawodów, zostaną zaprezentowane wszystkie startujące teamy.

Dwa najważniejsze dni mistrzostw to sobota i niedziela. Wtedy odbędą się wyczerpujące dla zawodników oraz sprzętu sześciogodzinne wyścigi. Podczas tak długiego dystansu będzie można obserwować pasjonującą walkę na wodnym torze, mnóstwo zwrotów akcji, pracę sztabu ludzi w strefach serwisowych, gdzie będą dokonywane naprawy, korekty sprzętu i ustawień oraz dotankowania, a także zmiany kierowców w poszczególnych łodziach.

Na koniec wiadomość z ostatniego tygodnia. Trzeci etap mistrzostw świata, który był planowany we wrześniu we francuskim mieście Rouen, został odwołany. W związku z tym to w Augustowie podczas Orlen Necko Endurance 2022 zostaną rozdane medale światowego czempionatu w tych niezwykłych wyścigach motorowodnych.

Organizatorzy

Augustowski Klub Sportowy Sparta

Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego

UIM

Miasto Augustów

Sponsor tytularny:

PKN ORLEN

Partnerzy:

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Ministerstwo Sportu i Turystyki

Zawody są objęte honorowym patronatem: Marszałka Województwa Podlaskiego, Burmistrza Miasta Augustowa, Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego.

Program zawodów

czwartek

14.00-20.00 – rejestracja ekip i kontrola dokumentów

piątek

08.00-13.00 – kontrole techniczne

13.00-13.45 – briefing zawodników

14.00-17.00 – trening

18.00-19.00 – parada w mieście

19.00-20.00 – otwarcie zawodów

sobota

09.00-15.00 – pierwszy wyścig

15.30-16.00 – wręczenie pucharów

16.00-18.00 – kontrole techniczne

18.00-18.30 – briefing zawodników

niedziela

08.00-09.00 – kontrole techniczne

09.00-10.00 – trening

11.00-17.00 – drugi wyścig

18.00-18.30 – wręczenie pucharów i zamknięcie zawodów

19.00-20.00 – kontrole techniczne

 Agnieszka Grajewska i Adrian Skubis. FOTO: archiwum PZMWiNW, Arek Rejs