W Augustowie zakończyły się motorowodne MŚ Orlen Necko Endurance. W tych wyjątkowych zawodach, gdzie o końcowym sukcesie decydują wyniki dwóch sześciogodzinnych wyścigów, bezkonkurencyjna okazała się ekipa z Francji Team Boat 99. Polsko – litewski zespół Toma Racing Team zajął ósme miejsce. Niestety, na przeszkodzie w osiągnięciu lepszego rezultatu stanęła awaria sprzętu.

fot. www.augustow.org

Mistrzostwa świata łodzi wytrzymałościowych endurance przez wielu porównywane są do samochodowego wyścigu „24h Le Mans”. W sobotę i niedzielę (9-10 lipca) na augustowskim jeziorze Necko odbyły się dwa długodystansowe wyścigi. Każdy z nich to sześciogodzinne zmagania, gdzie o zwycięstwie decydowała liczba pokonanych okrążeń na wodnym torze. W skład zespołów wchodzą kierowcy (od dwóch do czterech), mechanicy, team manager, radioman oraz pomocnicy np. odpowiedzialni za tankowanie w strefie serwisowej. Zawodnicy ścigają się na zaawansowanych technologicznie łodziach typu katamaran, które osiągają prędkości do 120 km/h.

W tym roku do rywalizacji w MŚ Orlen Necko Endurance przystąpiła polsko – litewska ekipa Toma Racing team. W jej skład wchodzili: Paulius Stainys z Litwy (aktualny wicemistrz Europy Formuły 4), Marcin Zieliński (brązowy medalista ME w Formule 500 z 2021 r.), Michał Rogalski (zawodnik, który już ma już na swoim koncie medal zdobyty podczas zawodów łodzi wytrzymałościowych) oraz Jakub Rochnowski (mistrz Polski w klasie GT30). W sobotnim wyścigu zespól z Polakami w składzie zajął piąte miejsce. Ten wynik mógł być o wiele lepszy, ale naszym motorowodniakom dwukrotnie przytrafiały się błędy, które skutkowały karami i   odjęciem aż ośmiu okrążeń. Najpierw Marcin Zieliński uderzył w boje (kara pięciu krążeń), a kilkadziesiąt minut później Michał Rogalski wypływając ze strefy serwisu i tankowania pomylił trasę (kara trzech okrążeń).

Niedzielny wyścig polsko – litewski zespół Toma Racing Team rozpoczął bardzo dobrze i przez długi czas utrzymywał się na pozycji lidera a za nim „trzymał „się team z Rygi. Różnica między nimi wynosiła 1 -2 okrążenia. I te dwie łodzie były zdecydowane szybsze od   pozostałych. Niestety, po ponad dwóch godzinach wyścigu pojawiły się poważne problemy techniczne związane z chłodzeniem silnika. Mechanicy podjęli jeszcze próbę naprawy sprzętu, ale finalnie po kilkudziesięciu minutach prac w strefie serwisowej zespół musiał wycofać się z zawodów. Ostateczne Toma Racing Team został sklasyfikowany w Mistrzostwach Świata Orlen Necko Endurance na ósmym miejscu.

Zupełnie odmienna sytuację w drugim dniu spotkało łotewsko – estoński zespoł  Riga Powerboat  Team . Wczoraj groźnie wyglądający wypadek – kokpit pod wodą i pomoc ratowników i duża strata; a dziś są najlepsi. Wygrywają drugi wyścig co pozwoliło im zdobyć medale Mistrzostw Świata

 Mistrzostwo świata wywalczył zespół TEAM BOAT 99. Na kolejnych stopniach podium zameldowały się zespoły ARION RACING TEAM #41 i RIGA POWERBOAT TEAM #51.

Wyniki MŚ Orlen Necko Endurance, Augustów (9-10 lipca 2022 r.) 

  • TEAM BOAT 99 – w składzie: Quentin Dailly (Francja), Jeremy Brisset (Francjs), Romuald Kauffmann (Francja) 37 punktów
  • ARION RACING TEAM 41 – David Helluin (Francja) Margot Lemesle (Francja) Fabrice Antoncic (Francja) Matthieu Manchon (Francja) 30 punktów
  • RIGA POWERBOAT TEAM 51 – Nils Slakteris (Łotwa), Stefan Arand (Estonia) 29 punktów
  • PHOENIX RACING TEAM 67 – Richard Le Goadec (Francja), Bernard Poulet (Francja), Sebastien Queva (Francja) 25 punktów
  • TEAM TORPILLEURS 9 – Jean Alexandre (Francja), Pierre Lambert (Francja) 23 punkty
  • SHARK RACING TEAM  17 – Romain Nedelec (Francja), Quentin Gratigny (Francja), Richard Tommerald (Francja), Marie-Luies Schilling (Niemcy) 21 punktów
  • VIKING INSHORE CLUB 70 – Yohann Racine (Francja) Robin Djaamat (Francja) Xavier Autard (Francja) 13 punktów
  • TOMA RACING TEAM 141 – Paulius Staintys (Litwa) Michał Rogalski (Polska), Marcin Zieliński (Polska), Jakub Rochnowski (Polska) 11 punktów

Nagrodę specjalną od organizatorów otrzymał polsko – litewski zespól Tomma Racing Team.

Podsumowując XVII już edycja MŚ Łodzi Wytrzymałościowych w Augustowie była bardzo udana.

Augustowski Klub Sportowy Sparta jako główny organizator, który w tym roku celebruję swoje 75-lecie powstania dziękuje wszystkim za pomoc i zaangażowanie.

Do zobaczenia za rok.

Opracował Adrian Skubis i Krzysztof Andruszkiewicz

|źródło sparta.augustow.pl

Galeria zdjęć z ceremonii otwarcia TUTAJ >>>

Galeria zdjęć z sobotniego wyścigu TUTAJ >>>