6 marca w Augustowie obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Uroczystości rozpoczęto od złożenia wiązanki kwiatów pod tablicą na „Domu Turka”. Następnie o godz. 10.30 w Bazylice Mniejszej pw. Najświętszego Serca Jezusowego odprawiona została msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych, ich rodzin i osób udzielających im pomocy. Ciąg dalszy uroczystości miał miejsce pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych poległych na Kresach II RP na ulicy Portowej. W tym miejscu także złożone zostały wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Następnie przy amfiteatrze nad jez. Necko rozpoczął się już po raz kolejny największy ogólnopolski bieg pamięci: „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” na dystansie 1963 m i 5000 m. Wszyscy uczestnicy zostali wyróżnieni medalem okolicznościowym. Uroczystości zwieńczyła żołnierska grochówka serwowana przez 14 Pułk Przeciwpancerny z Suwałk.

Powiat Augustowski podczas święta reprezentował Jarosław Szlaszyński – Starosta Augustowski. W obchodach udział wzięła także delegacja Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Augustowie z prezesem Zbigniewem Kaszlejem na czele, a także licznie zgromadzona młodzież z augustowskich szkół, w tym uczniowie Oddziału Przygotowania Wojskowego I LO w Augustowie.

Red.

Starostwo Powiatowe w Augustowie

Fot. augustow.org