Od poniedziałku 16 maja, do piątku 20 maja 2022 członkowie Augustowskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „ASON” uczestniczyli w warsztatach rehabilitacyjno-teatralnych. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, nie trzeba było jechać daleko, aby dotrzeć do celu. Na miejsce spędzenia 5 dni wspólnie wybrano Gościniec „Rospuda” na „Gołej Zośce” k. Augustowa – jako miejsce noclegowe i położony obok Ośrodek Leśny Zakątek Kultury „Zdrowa Zośka”, na miejsce realizacji warsztatów i spożywania posiłków.

Fot. augustow.org

Projekty „ASON” realizowane od kliku lat przy wsparciu Gminy Miasto Augustów, cieszę się dużym zainteresowaniem członków. Trzon projektów stanowią warsztaty tematyczne, których celem jest szersze zaangażowanie członków stowarzyszenia w życie społeczne, rehabilitacja ruchowa, rozwój zdolności manualnych, warsztaty artystyczne, zajęcia z psychologiem i wycieczki krajoznawcze. W ubiegłym roku zrealizowany został projekt pn. „Huśtawka.

W tym roku, niepełnosprawni z „ASON” wzięli udział w cyklu warsztatów teatralnych, w ramach których przygotowywali się do występu w historycznym, bo pierwszym spektaklu teatralnym członków Stowarzyszenia. Przygotowania obejmowały różne formy wyrażania ekspresji – poprzez literaturę, muzykę, plastykę, taniec i ruch sceniczny. Po wielogodzinnych przygotowaniach scenografii, kostiumów oraz prób przydzielonych ról, na deskach polowej sceny teatralnej wystawiono bajkę „Czerwony Kapturek”. Niektórzy aktorzy wystąpili przed publicznością pierwszy raz w swoim życiu.

Nie mogło zabraknąć w planie warsztatów zajęć rehabilitacyjnych. Zajęcia z rehabilitantem zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. W scenerii pięknych lasów sosnowych i błękitu jeziora Rospuda w dole – tym bardziej 😊

Pięciodniowy pobyt na Gołej Zośce zakończył się przy wspólnym ognisku z muzyką w wykonaniu Duetu z Przypadku, w składzie, Dorota Bujnowska i Emil Kulbacki.

Tegoroczny projekt realizowany jest od 18 kwietnia do 30 września 2022. Partnerem projektu jest Gmina Miasto Augustów. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Augustowski Portal Informacyjny www.augustow.org.

Videorelacja cz.1

Zajęcia teatralne prowadzone przez panią Annę Gajdzińską oraz przygotowanie kostiumów i elementów scenografii do inscenizacji bajki „Czerwony Kapturek.

Videorelacja cz.2

Próby i historyczny, pierwszy spektakl teatralny wystawiony przez członków Augustowskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „ASON”.

|Bart.