2022-03-24, 09:13 Warszawa (PAP)

Podjąłem decyzję o tym, żeby od 28 marca wprowadzić zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Nie dotyczy to podmiotów leczniczych – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Warszawa, 24.03.2022. Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Zdrowia w Warszawie, 24 bm. Konferencja poświęcona była sytuacji epidemicznej i perspektywie znoszenia obostrzeń. (mr) PAP/Paweł Supernak

„Podjąłem decyzję o tym, żeby od 28 marca wprowadzić dwa rozwiązania – pierwsze z nich to zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Tutaj bardzo ważnym zastrzeżeniem jest fakt, że zniesienie nie dotyczy podmiotów leczniczych” – powiedział szef MZ.

Powiedział, że bez względu na to, czy mówimy o pracownikach, czy o pacjentach podmiotów leczniczych, jest tam obowiązek zakrywania twarzy.

„W pozostałych miejscach takiego obowiązku już od 28 marca nie będzie” – powiedział.

Minister zdrowia zastrzegł, że maseczki powinny być używane jednak w sytuacjach, które sami identyfikujemy jako związane ze zwiększonym ryzykiem zakażenia – chodzi np. o duże skupiska ludzi.

„Wtedy rekomenduję, by używać maseczek” – powiedział Niedzielski.

Autorki: Agata Zbieg, Aleksandra Kiełczykowska

agz/ ak/ joz/