Był to wieczór pełen atrakcji, dobrej muzyki i okazja do zrelaksowania się w towarzystwie najbliższych i znajomych. Jeszcze krócej, wielki rodzinny piknik nad Nettą w Augustowie. Augustowskie Placówki zorganizowały w czwartek 23 czerwca br. kolejną edycję Nocy Świętojańskiej nad Nettą.

fot. augustow.org

Miał to być wieczór magiczny – jak zapowiadali organizatorzy i bez wątpienia, takim był. Już sama data wydarzenia, czyli 23 czerwca wigilia świętego Jana wnosiła nutkę magii. Noc Świętojańska, przez dawnych Słowian obchodzona jako Noc Kupały, to święto ognia, witalności i płodności. Zwyczaje i obrzędy słowiańskie wiążące się z tą nocą miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. Rozpalano ogniska, w których palono zioła. W trakcie radosnych zabaw odbywały się różnego rodzaju wróżby i tańce. Dziewczęta puszczały w nurty rzek wianki z zapalonymi świecami.

Tego wieczoru i nocy, bo zabawa rozpoczęła się już od godz. 18:00, nad Nettą W Augustowie również nie zabrakło ogniska, wicia wianków, szukania kwiatu paproci, ganiania fajerki, rzucania podkową, legend oraz konkursów i zabaw dla dzieci. No i muzyka. Swoje koncerty zagrały dwie muzyczne formacje. Jako pierwsze na scenie wystąpiły pochodzące z Bydgoszczy neofolkowe Panieneczki. Po ich występie mieliśmy przyjemność wysłuchania koncertu Orkiestry Świętego Mikołaja. Tej grupy muzycznej nie da się raczej zakwalifikować do konkretnego stylu muzyki. Na pewno kultura tradycyjna i ludowość mocno wybrzmiewają w tekstach utworów, których mogliśmy wysłuchać. Drugi pewnik to taki, że w tym miejscu, przy takiej okazji i w takiej scenerii ich muzyka podkreśliła magiczny klimat wydarzenia. Ostatnim punktem wydarzenia był Fireshow.

Noc Świętojańska Nad Nettą jest stosunkowo młodym wydarzeniem. Wydawać by się mogło, że obrzędy ludowe, folklor, ogólnie to, co ma związek z codziennym i religijnym życiem ludzi trafia do wąskiej grupy adresatów. Ponad 5 godzin przez teren pikniku przewinęły się setki osób. Wśród nich, co ciekawe, bardzo dużo dzieci i ludzi młodych. Mieszkańcom Augustowa doskonale znany jest już Zespół Tańca Ludowego Bystry. Wszędzie, gdzie się pojawiają wzbudzają olbrzymie zainteresowanie i oglądają ich tłumy. Podobnie jest z festynami i kiermaszami w Augustowe na których można sprzedać i kupić rękodzieło ludowe. Miasto Augustów i główny organizator imprez w Augustowie, Augustowskie Placówki Kultury trafiły chyba w kolejną niszę na rynku wydarzeń kulturalnych.

Więcej o Nocy Świętojańskiej Nad Nettą 2022 powiedział Bartek Świerkowski z Augustowskich Placówek Kultury. Zapraszamy do wysłuchania naszej rozmowy.

|Bart. / augustow.org