Będzie nie tylko bezpieczniej, ale poszkodowani otrzymają pomoc znacznie szybciej. Trzy pojazdy strażackie i dwie łodzie trafiły w piątek (16.12) do jednostek w Suwałkach, Augustowie oraz gminach Nowinka i Szumowo.

fot. Iza Kosakowska

Było to możliwe dzięki wsparciu kilku instytucji, samorządom, a także Zarządowi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. 

Uroczyste przekazanie sprzętu odbyło się w siedzibie suwalskiej komendy.  

Nowe samochody ratowniczo-gaśnicze i łodzie trafiły do jednostek straży pożarnej na Suwalszczyźnie – relacja Izy Kosakowskiej

Jak podkreślał poseł Jarosław Zieliński, na bezpieczeństwie ludzi i mienia nie można oszczędzać.

 – Od kilku lat bardzo intensywnie wyposażamy państwową i ochotniczą straż pożarną w nowy sprzęt, kupujemy nowe wyposażenie, budujemy też nowe obiekty. To wszystko jest bardzo potrzebne – podkreślał poseł.

Do suwalskiej jednostki trafiły dwa pojazdy. Jeden to ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy wart niemal 1,4 mln złotych, a także lekki samochód operacyjny.

– W przededniu świąt możemy to traktować jako prezent dla komendy, także bardzo się z tego cieszymy. Ciężki ratowniczy-gaśniczy samochód jest bardzo potrzebny na naszym terenie. Mamy tu w większości tereny wiejskie, czasami pożary są bardzo duże i ten zapas wody jest bardzo potrzebny. Pojazd posiada zbiornik na 8 tysięcy litrów wody i 800 litrów środka piano- twórczego – dodał komendant PSP Suwałki Arkadiusz Buchowski.

Do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie trafiała łódź hybrydowo-kabinowa. Jak podkreśla komendant powiatowy PSP w Augustowie starszy brygadier Leszek Krzyżewski, poprawi ona warunki pracy nurków i osób, które obsługują sonary.

– To po to, żeby praca na wodzie stała się jak najbardziej bezpieczna i żeby strażacy szybciej nieśli pomoc osobom potrzebującym – mówił.

Dotychczas używana łódź z augustowskiej komendy została przekazana do OSP w Bryzglu, a do jednostki OSP w Szumowie trafił ciężki samochód gaśniczy, który do tej pory służył suwalskim strażakom.  

| red: mark

autor: Iza Kosakowska/radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki