Wybitny znawca dziejów ziemi suwalskiej, augustowskiej i sejneńskiej, wieloletni kustosz Muzeum Ziemi Augustowskiej, znakomity historyk, autor wielu prac dotyczących Kanału Augustowskiego został laureatem najważniejszego odznaczenia Województwa Podlaskiego. Marszałek Artur Kosicki wręczył mu order w czwartek, 24 marca br.

odznaka-5.jpg

– Cieszę się, że mogliśmy uhonorować tak wspaniałą osobę, tak mocno zaangażowaną w dzieje swojej małej ojczyzny – mówił marszałek. – Laureat, pan Wojciech Batura to wielki społecznik, propagator wspaniałych walorów turystycznych naszego regionu, a także badacz lokalnej historii.

Sam laureat przyznał, że otrzymanie odznaki daje mu wiele radości.

– To wielki zaszczyt znaleźć się w gronie takich osób jak prof. Andrzej Strumiłło, Leon Tarasewicz i wielu innych wybitnych ludzi, którzy takie odznaczenia otrzymali. To duma, ale też wątpliwość, czy na aż tak wielkie wyróżnienie zasłużyłem – mówił Wojciech Batura.

To nie pierwsze odznaczenie Wojciecha Batury. Cieszy się on ogromnym szacunkiem społeczności Augustowa. Odznaczony został medalami: „Zasłużony dla miasta Augustowa”, „Za zasługi dla Powiatu Augustowskiego”, odznaką „Opiekuna Zabytków PTTK”, medalami „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej” oraz „PRO MEMORIA”.

Marszałek Kosicki wręcza odznakę honorową Wojciechowi Baturze.

Wojciech Batura karierę zawodową od 1973 r. związał z Muzeum Ziemi Augustowskiej, gdzie pełnił funkcję kierownika, a następnie kustosza. Tworzył to muzeum od podstaw, w różnych lokalizacjach, organizując wystawy, prowadząc uroczystości i wydarzenia plenerowe. Był pomysłodawcą aranżacji tzw. Dworku Prądzyńskiego, gdzie znalazło swoją siedzibę Muzeum Kanału Augustowskiego.

Jest autorem wielu prac dotyczących Kanału, m.in.: „Kanał Augustowski. Arcydzieło rąk ludzkich i natury”. Stał się nawet jednym z głównych ekspertów w Polsce, specjalizujących się w kwestii historii tego miejsca.           

Od kilkudziesięciu lat prowadzi badania nad dziejami ziemi suwalskiej, augustowskiej i sejneńskiej.  Efektem są opracowania oraz artykuły publicystyczne i naukowe publikowane w prasie naukowej i regionalnej. Jest jednym ze współzałożycieli działającego od 2000 r. Augustowsko-Suwalskiego Towarzystwa Naukowego. Obecnie pełni tam funkcję członka zarządu.                          

W 2006 r. był współzałożycielem Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie, jest członkiem Rady Programowej Klubu.      

W spotkaniu, podczas którego wręczono Wojciechowi Baturze Odznakę Honorową Województwa Podlaskiego, wzięli też udział radny wojewódzki Bogdan Dyjuk i starosta augustowski Jarosław  Szlaszyński.  

Aneta Kursa
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Paulina Dulewicz

źródło informacji: https://www.wrotapodlasia.pl/