Bywa, że jedna para okularów korekcyjnych lub przeciwsłonecznych to za mało. Okazuje się, że szkła, które świetnie sprawdzają się podczas codziennych czynności czy letniego spaceru, nie spełnią naszych oczekiwań podczas jazdy samochodem czy uprawiania sportów. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze okularów do zadań specjalnych?

Sportowe okulary przeciwsłoneczne

Odpowiednio dobrane okulary sportowe zapewniają użytkownikowi nie tylko wygodę, ale także zwiększają bezpieczeństwo podczas aktywności. Powinny być one dedykowane do uprawianej dyscypliny, aby mogły dobrze pełnić swoją funkcję.

Jeżeli poszukujesz okularów na rower, zwróć uwagę na to, czy oprawki dobrze przylegają do twarzy. W ten sposób ochronisz oczy przed wiatrem lub dostaniem się do nich pyłu czy owadów. Tutaj ważny jest także wysokiej jakości filtr UV, który ochroni oczy przed szkodliwym działaniem słońca i zapewni dobrą widoczność nawet podczas jazdy w bardzo słoneczne dni. 

W przypadku okularów do biegania nie trzeba stawiać na mocno przylegające modele ze względu na znacznie mniejszą prędkość przemieszczania się.  Warto jednak przymierzyć je przed zakupem, by sprawdzić, czy nie będą się zsuwać podczas joggingu. Jeśli chodzi o szkła, to najlepiej sprawdzą się te w jaśniejszym kolorze, oczywiście z filtrem UV.

Okulary do uprawiania spotów zimowych powinny przede wszystkim posiadać mocno przyciemniane szkła, dobrze chroniący filtr UV oraz powłokę antyrefleksyjna. Odbijające się od śniegu światło słoneczne jest bardzo intensywne i może oślepiać, dlatego bez pary dobrze dobranych okularów nie powinno się wyruszać na stok.

Sportowe okulary korekcyjne

Wszystkie powyżej wymienione przykłady dotyczą okularów przeciwsłonecznych. Co jednak w przypadku osób, u których występuje wada wzroku? W takim wypadku rozwiązania są dwa. Można zakupić zwykłe okulary sportowe i założyć pod nie soczewki kontaktowe lub zdecydować się na sportowe okulary korekcyjne. Pozwalają one na wygodne uprawienie sportu bez żadnych ograniczeń, przy jednoczesnym zachowaniu widoczności i bezpieczeństwa. Możemy znaleźć modele do różnych dyscyplin, w tym nawet pływackie okulary korekcyjne.

Okulary do jazdy samochodem

Kierowcy, którzy spędzają dużo czasu w trasie, powinni zaopatrzyć się w okulary do jazdy samochodem. Co ciekawe dobrze jest wyposażyć się nie tylko w okulary na dzień chroniące przed słońcem, ale także okulary do jazdy w nocy. Przydadzą się one nie tylko osobom z wadą wzroku, ale także wszystkim tym, którzy chcą zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

W obu przypadkach warto zdecydować się na okulary z polaryzacją. Zapobiegają one powstawaniu refleksów wywołanych poziomo padającymi promieniami. Mogą one utrudniać widoczność nie tylko w trakcie dnia, ale także nocą, gdy światła odbijają się od mokrej jezdni. Aby poprawić widoczność o każdej porze, można zdecydować się na szkła wyposażone także w powłokę antyrefleksyjną, która zlikwiduje błyski i odbicia oraz zwiększy kontrast obrazu.

Największą różnicą pomiędzy okularami do jazdy nocnej, a dziennej jest kolor szkieł. Te zakładane na dzień powinny być nieco ciemniejsze, by oczy nie męczyły się podczas jazdy w słoneczny dzień. Natomiast by poprawić widoczność w nocy, najlepiej jest wybrać żółte lub pomarańczowe szkła.

Okulary do pracy przy komputerze

Tutaj również warto zdecydować się na specjalnie dedykowane okulary. Aby ochronić oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania z ekranów, trzeba wyposażyć się w okulary z filtrem światła niebieskiego. Dzięki nim praca przy komputerze będzie znacznie mniej męcząca dla oczu. W sklepach optycznych można nabyć nie tylko model z funkcją korekcji wzroku, ale także zerówki. Dlatego każdy, kto spędza dużo czasu przy monitorze powinien mieć parę takich okularów w zanadrzu. 

Źródło informacji: wokularach.pl

*materiał partnera

|Bart.