2022-03-17, 20:09 Warszawa (PAP)

Do godziny 18.00 służby techniczne i przedstawiciele producenta przywróciły sprawność ostatnich pięciu lokalnych centrów sterowania (LCS); wszystkie LCS działają – poinformował w czwartek wieczorem zarządca infrastruktury PKP PLK.

Warszawa, 17.03.2022. Tablica z godzinami odjazdów i przyjazdów pociągów, 17 bm. na stacji kolejowej Warszawa Centralna. Jak poinformowały władze PKP, rano 17 bm. doszło do awarii kilkunastu lokalnych centrów sterowania ruchem pociągów. Pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński zapowiedział w związku z awarią nadzwyczajne posiedzenie Zespołu do spraw Incydentów Krytycznych. (mr) PAP/Piotr Nowak

„Do godziny 18.00 służby techniczne i przedstawiciele producenta przywróciły sprawność ostatnich pięciu lokalnych centrów sterowania (LCS): Konin, Słupsk, Miastko, Iława, Grodzisk Mazowiecki. Wszystkie LCS działają. Monitorowana jest praca wszystkich urządzeń naprawionych po awarii. Przywracana jest rozkładowa jazda pociągów” – przekazano w komunikacie.

Spółka dodała, że znane są również przyczyny usterek. Przypomniano, że zgodnie z oświadczeniem firmy Alstom – producenta urządzeń – to błąd w działaniu urządzeń.

Alstom informował wcześniej, że jest świadomy błędu w formatowaniu czasu, który miał wpływ na dostępność sieci kolejowej, a co za tym idzie – na transport kolejowy w Polsce. Podkreślono, że awaria nie była efektem cyberataku.

Zarządca infrastruktury kolejowej dodał, aby minimalizować utrudnienia wprowadzane jest wzajemne honorowanie biletów. Dane o kursowaniu pociągów z uwzględnieniem bieżącej sytuacji zamieszczają na swoich stronach przewoźnicy. Zwroty biletów można realizować wg obowiązujących i podanych przez przewoźników zasad.

PKP Polskie Linie Kolejowe informowały, że awaria nastąpiła ok. godz. 4 i objęła 19 z 33 lokalnych centrów sterowania (LCS) wyposażonych przez Alstom. Lokalne centrum sterowania to miejsce, z którego pracownicy prowadzą ruch pociągów za pomocą systemów komputerowych na stacjach i linii o długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów.

Wiceprezes PKP PLK Mirosław Skubiszyński informował w czwartek rano, że awaria urządzeń sterowania objęła swoim zasięgiem ok. 820 km linii kolejowej w kraju.

Spowodowało to bardzo duże utrudnienia w kursowaniu pociągów w całym kraju, część przyjeżdżała z dużym opóźnieniem, część była odwoływana, wprowadzana była też zastępcza komunikacja autobusowa.

Szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk mówił, że podobne zdarzenia do czwartkowej awarii elektronicznych systemów sterowania ruchem kolejowym w Polsce, miały miejsce nocą na terenie Indii, Singapuru i prawdopodobnie Pakistanu. W Polsce awaria dotknęła ok. 80 proc. ruchu kolejowego – informował. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ drag/