W najbliższy weekend, 14 i 15 maja, w wielu instytucjach kultury w kraju i za granicą będzie można podziwiać muzealne zbiory pod osłoną nocy i to za darmo lub za symboliczną opłatą. Podlaskie placówki podległe samorządowi województwa także przygotowały szereg atrakcji na tę wyjątkową noc. Zachęcamy do zapoznania się z ich ofertą.

Rozmaitości w Muzeum Podlaskim

Prawdziwy wachlarz rozmaitości z tej okazji zaserwuje Muzeum Podlaskie (MP) w Białymstoku. W nocy z soboty na niedzielę w przestrzeni plastycznej białostockiego ratusza powstanie jedna wspólna praca, której twórcami będą wszyscy chętni odwiedzający placówkę. Nie zabraknie także możliwości zapoznania się z wystawami Muzeum – oprowadzi po nich przewodnik.

Nie mniej atrakcji proponują oddziały MP. Będzie można m.in. nauczyć się przyrządzania tradycyjnej buzy w Muzeum Historycznym, posłuchać koncertu zespołu ILANA w tykocińskiej Wielkiej Synagodze czy przespacerować się z przewodnikiem po parku w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. Muzeum Ikon w Supraślu zaprezentuje nowe dzieło Dymitra Grozdewa, z kolei u Alfonsa Karnego odbędą się m.in. warsztaty rzeźby portretowej prowadzone przez Patricię Meunier. Na warsztaty dla dzieci i dorosłych zaprasza także Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim.

Szczegółowe informacje w artykule: Noc Muzeów 2022 w Muzeum Podlaskim w Białymstoku.

„Bawimy się!” w PMKL

W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej z kolei zostanie otwarta nowa wystawa stała we wnętrzu chałupy z Dąbrowy-Moczydeł. Później będzie zabawa taka, jaką sto lat temu urządzali jej mieszkańcy. Do tańca zagra kapela „Miód na serce”, a odpocząć będzie można przy ognisku. To wszystko już w sobotę, 14 maja o godzinie 19.00.

Szczegółowe informacje w artykule: Noc Muzeów w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej pod hasłem „Bawimy się!”.

Muzeum Rolnictwa pod osłoną nocy

Na zwiedzanie obiektów pod osłoną nocy zaprasza również Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. W planie są także iluminacje, pokazy dawnych prac, koncerty oraz prezentacje filmów. Początek wydarzenia o godz. 16.

Szczegółowe informacje w artykule: Noc Muzeów 2022 – Pełną Parą!

Na dachu opery

Otwarcie tarasu widokowego na dachu, zwiedzanie wnętrza budynku z przewodnikiem oraz spotkanie z fotografem Michałem Hellerem – to atrakcje przygotowane na tę wyjątkową noc przez Operę i Filharmonię Podlaską.

Szczegółowe informacje w artykule: Noc Muzeów – atrakcje Opery i Filharmonii Podlaskiej.

oprac.: Anna Augustynowicz

źródło informacji: wrotapodlasia.pl