2022-02-22, 10:08 Warszawa (PAP)

Ostatniej doby doszło do kolejnych prób siłowego przedostania się przez granicę polsko-białoruską – poinformowała PAP rzeczniczka SG por. Anna Michalska. Cudzoziemcy obrzucali polskie patrole kamieniami; oślepiano je laserami. We wtorek w jednej z grup zatrzymano dwóch Rosjan.

Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Jak informowała we wtorek rano Straż Graniczna, ostatniej doby granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 30 osób. Do kolejnych prób siłowego przekroczenia doszło już po północy; do godz. 7 rano funkcjonariusze SG uniemożliwili przedostanie się na terytorium Polski kolejnym 18 osobom.

Do jednej z większych prób siłowego przekroczenia granicy doszło na terenie ochranianym przez placówkę SG w Dubiczach Cerkiewnych, gdzie w poniedziałek od ok. godz. 16.30 przez granicę chciały się przedostać 23 osoby.

„Cudzoziemcy byli bardzo agresywni, rzucali kamieniami, a następnie przeszli na stronę polską. Ze względu na dużą agresję musieliśmy wezwać dodatkowe patrole” – powiedziała rzeczniczka SG. Dodała, że wszyscy cudzoziemcy zostali zatrzymani. Byli wśród nich obywatele Iraku, Turcji, Egiptu, Ghany i Syrii.

Wszyscy zatrzymani otrzymali postanowienia o zawróceniu do linii granicy. Jak zaznaczyła SG, cudzoziemcy byli w dobrym stanie zdrowia i nie chcieli pomocy lekarskiej.

Na odcinku granicy ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze doszło natomiast do oślepiania funkcjonariuszy laserami. „Widzieliśmy po stronie białoruskiej kilkudziesięcioosobowe grupy migrantów, które jednak nie podchodziły pod linię granicy” – powiedziała Michalska.

Z kolei na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Mielniku białoruscy funkcjonariusze próbowali przecinać concertinę. Natomiast cudzoziemcy na widok polskich patroli wycofali się.

Po północy w rejonie Czeremchy doszło do siłowego przekroczenia granicy przez dziewięciu cudzoziemców. Wśród nich było pięciu obywateli Libanu, po jednym obywatelu Afganistanu i Iraku oraz dwóch Rosjan. Zatrzymane osoby są obecnie przesłuchiwane. „Osoby te były agresywne, rzucały kamieniami; nikt nie ucierpiał” – mówiła rzeczniczka SG.

Również po północy zatrzymano grupę ośmiu obywateli Iraku, którzy przekroczyli granicę przez rzekę Świsłocz na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Bobrownikach.

Od początku roku funkcjonariusze SG odnotowali ponad 1,2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W zeszłym roku było to 39,7 tys. prób, z czego 1,7 tys. w grudniu, 8,9 tys. w listopadzie, 17,5 tys. w październiku, 7,7 tys. we wrześniu, 3,5 tys. w sierpniu.

Od 1 grudnia ub. r. do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy i miejscowi przedsiębiorcy. Wcześniej na tym samym terenie, od września do grudnia, obowiązywał stan wyjątkowy. (PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ mark/