87 lat temu, 12 maja 1935 r., zmarł Józef Piłsudski – mąż stanu, jeden z ojców polskiej niepodległości, pierwszy w historii Marszałek Polski. W czwartkowy poranek, 12 maja, kwiaty przed jego pomnikiem przy Rynku Kościuszki w Białymstoku złożyli: wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz oraz Marek Malinowski, członek zarządu.

– W dzisiejszych czasach szczególnie ważne jest, abyśmy pamiętali o takich bohaterach jak Marszałek Józef Piłsudski, który walczył z komunistami, z hordą dążącą do zalania Europy czerwoną zarazą – mówił Sebastian Łukaszewicz. – Postać pierwszego Marszałka Polski powinna być wzorem dla obecnych pokoleń.

Zaznaczył również, że rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego stwarza okazję, aby przypominać o wartościach takich jak: szacunek do biało-czerwonej flagi i przywiązanie do ojczyzny, o którą należy dbać, troszczyć się, bo jest naszym dobrem wspólnym.

[12.05.2022] Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku-9.jpg

Kwiaty przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożył także wojewoda Bohdan Paszkowski oraz przedstawiciele służb mundurowych.

Józef Piłsudski zapisał się w dziejach historii jako postać, która wywarła decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II Rzeczpospolitej. Jego pogrzeb stał się manifestacją narodową. Marszałek spoczął w krypcie św. Leonarda w Katedrze na Wawelu, obok pokoleń królów i najwybitniejszych Polaków. Zaś jego serce, zgodnie z pozostawionym testamentem, umieszczono w srebrnej urnie i przewieziono do Wilna. Tam zostało złożone w grobie jego matki. Więcej o Józefie Piłsudskim można przeczytać w artykule na portalu WrotaPodlasia.pl.

Cezary Rutkowski
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

|https://www.wrotapodlasia.pl/