W piątek, 5 sierpnia 2022 r. o godz. 18:00, w Małej Galerii Augustowskich Placówek Kultury odbył się wernisaż wystawy tkanin i florystyki Krystyny Żelewskiej Mirskiej, pt. „SIERPNIOWE SPLOTY”.

zdjęcie: Wystawa prac Krystyny Żelewskiej-Mirskiej w Małej Galerii Augustowskich Placówek Kultury, fot. Zbigniew Bartoszewicz

Wystawa prac Krystyny Żelewskiej-Mirskiej w Małej Galerii Augustowskich Placówek Kultury zaplanowana była wcześniej. Okres obostrzeń pandemicznych sprawił, że musieliśmy na nią poczekać. Czy wyglądałaby ona inaczej jak obecnie, tego nie wiem. Wiem, że w obecnej formie jest wyjątkowa i warta polecenia wszystkim miłośnikom sztuki i osobom poszukującym wyjątkowych doznań wizualnych. Głęboka treść, perfekcjonizm i ogrom pracy włożonej w ich powstanie emanuje z każdej pracy wyeksponowanej na tej wystawie.

Wernisaż był wydarzeniem wykraczającym poza swoje ogólne znacznie. Nie było to li tylko otwarcie wystawy. Był to swego rodzaju spektakl wizualno – słowno – muzyczny. Określenie może budzić zastrzeżenia znawców zasad pisowni, jednak tak właśnie zostało odebrane przez autora tego tekstu. Można było oglądać prace Krystyny Żelewskiej-Mirskiej, słuchać poezji jej siostry, Lucyny Jakubiak Poręby czytanych przez autorkę i słuchać piosenek śpiewanych przez Monikę Dobrowolską.

Prace artystki można oglądać w Małej Galerii APK (Rynek Zygmunta Augusta 9) do końca sierpnia 2022. Bardzo możliwe, że również porozmawiać z ich autorką. Dziś, w niedzielę 7.08 pani Krystyna przez kilka godzin osobiście przyjmowała zwiedzających.

Bart.

Videorelacji z tego wydarzenia.

|Bart.


Urodziłam się w Augustowie.

– pisze o sobie Artystka.

Od dziecka oczarowana jestem pięknem leśno-jeziornej krainy. Moją pasją jest tkactwo i tkanina artystyczna. Początkowo mieszkałam w Warszawie. Prezentowałam swoje prace w Galerii Debiutów /1980/, w Galerii Chomiczówka, w Galerii Kanon /1981/, w B.W.P. /1983/. W 1984 przeniosłam się do Gdyni, a będąc związana z mężem marynarzem, poznawałam środowisko morskie i specyfikę marynarskiego losu. Łącząc pasje wielu twórczych kobiet związanych z morzem, utworzyłam tkacką grupę Penelopy pod egidą GSM. Efektem były liczne wystawy pełne twórczej ekspresji.  W latach 2002 – 2018 współpracowałam z Polską Ymką, kontynuując zajęcia florystyczne i wystawiennictwo: Wiosna w Tulipanach, Liliada, Galeria Pod Gołym Niebem. Współpracowałam z Galerią Cafe del Arte i Triadą z Sopotu. Wszystkie moje prace to oryginalne formy, własna technika łączenia faktur i rodzajów materiału. Łączę sizal z koronką, jedwab z jutą. Kolorystyka to kobalt, szmaragd, róż i czekolada, ochra. Lata kolejne to twórczy czas szkoleń i wystaw florystycznych oraz tkaniny unikatowej, a także rozwój własnych, bogatych pasji.