2022-10-08, 09:06 Białystok (PAP)

107 osób próbowało w piątek dostać się nielegalnie do Polski z terytorium Białorusi – podała w sobotę na Twitterze Straż Graniczna. Zatrzymano też dwie osoby, które przewoziły pięciu migrantów z Syrii.

Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Wśród migrantów byli między innymi obywatele Kongo i Sudanu.

SG podała, że 16 osobowa grupa cudzoziemców z Egiptu przeszła przez graniczną rzekę Świsłocz.

Było też zdarzenie, gdzie grupa 20 migrantów podchodziła pod zbudowaną przez Polskę zaporę na granicy, ale wycofała się.

Zatrzymano także Rosjanina i Ukraińca, którzy przewozili łącznie pięciu Syryjczyków.

W październiku widać na podstawie informacji podawanych przez Straż Graniczną, że dziennie coraz więcej osób próbuje przekroczyć nielegalnie granicę i dostać się z Białorusi do Polski. Przed tygodniem w sobotę SG odnotowała rekordowe w ostatnim czasie w ciągu doby 120 prób przekroczenia granicy. Od początku października – łącznie – było to już ponad 600 takich prób. We wrześniu tych prób było blisko 1,3 tys.

Od 1 lipca do końca listopada 2022 r. obowiązuje w Podlaskiem (z wyjątkiem odcinków granicy na rzekach) – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Wydano go w związku z trwającymi pracami przy budowie zapory elektronicznej.(PAP)

autorka: Izabela Próchnicka