Po raz 24 (od roku 1998) społeczność Szkoły Podstawowej nr 6 im. Armii Krajowej w Augustowie obchodziła święto swojej szkoły. Data obchodów, 27 września, związana jest z Patronem Szkoły, Armią Krajową. W ramach obchodów organizowany jest Tydzień z Patronem Szkoły.

Chroniąc pamięć o żołnierzach Armii Krajowej, także o tych z naszych okolic, oraz rozwijając postawy patriotyczne wśród naszych uczniów, co roku organizowany jest Tydzień z Patronem Szkoły i uroczyście obchodzimy Święto Szkoły. W tym roku było podobnie.

Obchody zaczęliśmy już 17 września, w rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę, w dzień Sybiraka. Złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze pod Pomnikiem Sybiraków na Borkach, klasa VI wraz z wychowawczynią panią Katarzyną Bernatowicz była na dworcu PKP, aby tam zapalić znicze i posłuchać fragmentu wspomnień z książki znanej sybiraczki, śp. Wiktorii Malinowskiej. W tym dniu uczestniczyliśmy ze sztandarem w uroczystej Mszy Świętej w kościele pw. Świętego Miłosierdzia Bożego. W piątek, 23 września, uroczystym apelem rozpoczęliśmy obchody Tygodnia z Patronem. Dzień wczorajszy (26.09) wypełnił się zbieraniem informacji o AK, przygotowywaniem plakatów, nauką piosenek o tematyce patriotycznej. Następnie udaliśmy się na ścieżkę edukacyjną w Nadleśnictwie Augustów na zajęcia integracyjne, musztry i pokazy sprzętu strażackiego

– tak podczas wczorajszej uroczystości przy pomniku Żołnierzy AK streściła działania w ramach Tygodnia z Patronem Szkoły, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr1 p. Henryka Rzepecka. Podziękowała za wsparcie tym, na których pomoc, uczniowie i nauczyciele „szóstki” zawsze mogą liczyć

Serdeczne podziękowania kieruję do Nadleśniczego pana Wojciecha Szostaka, z Nadleśnictwa Augustów, do ppłk Jarosława Oborskiego z Placówki Straży Granicznej w Augustowie oraz Prezesa OSP Augustów Lipowiec Zbysława Kurczyńskiego.

Wczorajsza uroczystość rozpoczęła się mszą św. w Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej. Po mszy nadszedł czas na wydarzenie, które na bardzo długo pozostanie w pamięci najmłodszych uczniów tej szkoły. Pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły.

Na dziś (28.09) zaplanowany został jeszcze wyjazd na uroczysko Kozi Rynek, gdzie znajduje się mogiła powstańców, krzyż oraz pamiątkowy obelisk ustawiony w 1989 na pamiątkę bitwy powstańców styczniowych, pod dowództwem płk Romotowskiego, z wojskami carskimi.

We wczorajszej uroczystości pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej znajdującym się przy Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Augustowie uczestniczyli:

ks. prałat Jerzy Owsianka – proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej, pani Małgorzata Mikos – sekretarz Rady Powiatu reprezentowała pana Jarosława Szlaszyńskiego – Starostę Powiatu Augustowskiego, Kombatanci – Żołnierze Armii Krajowej i Sybiracy: Halina Kochanowska, Maria Zambrzycka, Barbara Czartoszewska, Edward Pacuk z żoną, Zbigniew Ulikowski, Zbigniew Kaszlej – prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Augustowie, Danuta Kaszlej – Prezes Klubu Armii Krajowej w Augustowie, Anita Szostak– kierownik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta w Augustowie, Mirosław Zawadzki – przewodniczący Komisji Społeczno-Oświatowej w Augustowie, ppłk SG Jarosław OBORSKI – z placówki straży granicznej w Augustowie, Roman Rogoziński – Nadleśniczy Nadleśnictwa Płaska i jednocześnie przewodniczący Rady Szkoły, Media – Zbigniew Bartoszewicz Augustowski Portal Informacyjny Augustow.org, Uczniowie, Nauczyciele, Rodzice, opiekunowie, pracownicy i przyjaciele szkoły.

|Bart.