W dniu 3 października minie 22 lata od wręczenia sztandaru i nadanie Szkole Podstawowej nr 6 w Augustowie im. Armii Krajowej. Uroczystość z tej okazji odbyła się 3. października 1998 roku.  Poprzedniczką Armii Krajowej była Służba Zwycięstwu Polski utworzona 27 września 1939 r. Właśnie tego dnia w augustowskiej „szóstce”, co roku obchodzone jest Święto Szkoły.

Stało się tradycją, że w szkole rok rocznie organizowany jest Tydzień z Patronem Szkoły. Podsumowanie tygodniowego programu odbywa się w dniu Święta Szkoły.  Właśnie dziś (28. 09.) tuż po 27 września odbyło się podsumowanie Tygodnia z Patronem 2020.

W ramach tegorocznego Tygodnia z Patronem Szkoły uczniowie odwiedzili miejsca pamięci poświęcone żołnierzom AK. Między innymi klasy 8 i 6 wybrały się na cmentarz parafialny w Augustowie, aby odszukać groby żołnierzy AK i oddać im hołd. Delegacja uczennic z klasy 7a uprzątnęła pamiątkowe obeliski na Uroczysku Kozi Rynek, klasy 2 i 4 zapaliły znicze na pomniku AK przy parafialnym kościele oraz odśpiewały hymn Armii Krajowej. Uczniowie klas siódmych zapalili znicze w miejscu upamiętniającym ofiary NKWD oraz przy pomniku „Nigdy Więcej Wojny”.

Dzisiejsze uroczyste obchody Święta Szkoły rozpoczęły się mszą św. w Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej. Następnie pod pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej ślubowanie na szkolny sztandar złożyły klasy I. W kolejnym punkcie uroczystości wysłuchaliśmy przemówień zaproszonych gości. Część oficjalna zakończyła się złożeniem kwiatów pod pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej.  

Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Nr 1 p. Henryka Rzepecka zwracając się do zgromadzonych powiedziała:

Szkoła Podstawowa nr 6 przeżywa dzisiaj szczególną uroczystość – Święto Szkoły. W tym roku zgromadziliśmy się nieco mniej licznie ze względu na okoliczności, lecz z pewnością nie jest to dla naszej szkolnej społeczności mniej ważne. Święto Szkoły obchodzone jest w rocznicę nadania szkole zaszczytnego imienia Armii Krajowej oraz przyjęcia sztandaru. Odbywa się ono dzisiaj, tuż po 27 września – w dniu, w którym w 1939 roku, została utworzona Służba Zwycięstwu Polski, poprzedniczka Armii Krajowej.  I choć zmieniła się sytuacja organizacyjna, bo Szkoła Podstawowa nr 6 im. Armii Krajowej weszła w skład Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Nr 1, to szkoła zachowuje swoja tożsamość, ma prawo nadal używać nazwy, pielęgnować tradycje i nosić dumnie swój sztandar.

Dzisiejsze Święto przeżywamy już po raz dwudziesty drugi. Nasza uroczystość jest, jak zdążyłam dowiedzieć się, zwykle najważniejszym punktem tradycyjnego Tygodnia z Patronem Szkoły. Działania związane z Armią Krajową i jej historią obejmowały wyjścia do miejsc pamięci poświęconych żołnierzom AK, aby oddać hołd poległym, a także różne działania podejmowane na terenie szkoły: gazetki okolicznościowe, lekcje historii, wykonywanie prac plastycznych i plakatów, zarówno przez młodszych jak i starszych uczniów. W starszych klasach odbyło się też czytanie fragmentów najnowszej książki Teresy Kaczorowskiej dotyczącej Obławy Augustowskiej „Było ich 27”.

Zapraszamy do obejrzenia obszernej galerii zdjęć z dzisiejszego wydarzenia.

|Bart.