Miasto Augustów planuje prace na plaży Bielnik. Docelowo powstanie nie tylko miejsce do kąpieli, ale również nowy pomost. Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego potwierdził bardzo zły stan techniczny konstrukcji wsporczej pomostu oraz wydał nakaz wykonania wygrodzenia zabezpieczającego przed wejściem.

W tej sytuacji trzeba rozebrać pomost, gdyż odbudowa na istniejących słupach nie jest możliwa. Drewniana konstrukcja wsporcza pomostu grozi zawaleniem. Dlatego konieczna jest jak najszybsza rozbiórka obiektu oraz zagospodarowanie plaży. W przyszłości możliwa będzie budowa nowego, funkcjonalnego i bezpiecznego pomostu dla mieszkańców Borek, całego miasta oraz turystów.

Przypudrowana ruina

Wiele lat trwał proces dotyczący własności obiektu. W tym czasie podesty pomostu zostały samowolnie naprawione. Wygląd zdecydowanie się poprawił, ale niestety wymiana poszycia nie wpłynęła na polepszenie stanu konstrukcji nośnej obiektu. Faktycznie, na pozór dobrze wyglądający pomost, pod spodem jest ruiną. Eksperci stwierdzili, że w stanie zagrażającym bezpieczeństwu znajdują się elementy konstrukcyjne. Drewniane słupy z roku na rok są w coraz gorszym stanie i dziś stanowią zagrożenie.

 Rekonstrukcja niemożliwa. Potrzebna rozbiórka

Pomost, zgodnie z zaleceniami Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, został przez Miasto zagrodzony i zabezpieczony przed dostępem dla osób postronnych. Jednak co jakiś czas, ogrodzenie jest demontowane przez wandali. Dalsze korzystanie z pomostu groziłoby katastrofą. Obiekt nie może zostać odbudowany na istniejącej konstrukcji nośnej, ponieważ grozi ona zawaleniem. Najpierw trzeba ją rozebrać, a w przyszłości w tym samym miejscu będzie mógł stanąć kompletnie nowy i bezpieczny pomost.

fot. UM w Augustowie

Pomost jest własnością Miasta

Zmiany na plaży Bielnik opóźniał wieloletni proces o własność pomostu, do którego prawa rościły sobie osoby trzecie. Już w roku 2015 r. Miasto zleciło projekt rozbiórki pomostu, a w 2017 r. podjęło próbę uzyskania pozwolenia. Sprawa ta jednak zakończyła się fiaskiem – Wojewoda Podlaski pozostawił wniosek bez rozpatrzenia, gdyż proces o stwierdzenie własności był w toku.

Teraz, gdy wyrok sądu ostatecznie potwierdził, że pomost jest własnością miasta, samorząd Augustowa planuje rozpocząć roboty rozbiórkowe. Przygotowywany jest już projekt rozbiórki i zagospodarowania tego terenu.

Okolica zyska nowy blask

Po rozebraniu obiektu grożącego zawaleniem, powstanie estetycznie zagospodarowana i bezpieczna plaża. Po kompletnym usunięciu obecnej konstrukcji, możliwa będzie budowa nowego, bezpiecznego pomostu. Plaża Bielnik zyska nowy blask i odzyska swoje funkcje wypoczynkowe i turystyczne. Nowy pomost, który dopełni całości, ma szansę powstać już w przyszłym roku. Wszystko zależy od długotrwałych procedur związanych z Obszarem Ochrony Natura 2000, usuwaniem trzcinowisk oraz czasu uzyskania operatu wodno-prawnego i pozwolenia na budowę.

*(as) Urząd Miejski w Augustowie