W piątek, 9 grudnia br. odbyły się uroczyste obchody jubileuszy 75–Lecia AKS „Sparta Augustów i 10-Lecia Akademii Piłkarskiej. Zasłużonym zawodnikom, trenerom i działaczom sportowym, wręczone zostały odznaczenia, nagrody i wyróżnienia.

To, że możemy świętować taki jubileusz, to ogromny sukces. Od początku istnienia klubu działają w nim trzy sekcje: kajakarstwa, nart wodnych i oczywiście tak popularnej w naszym kraju piłki nożnej Przez te wszystkie lata, dzięki pracy wielu pokoleń działaczy, trenerów, ludzi sportu AKS Sparta stał się marką samą w sobie. Kto z Państwa może sobie wyobrazić rzekę Nettę bez skoków albo widoku trenujących kajakarzy. AKS Sparta jest też znanym organizatorem różnych wydarzeń sportowych rangi krajowej i międzynarodowej, w tym zawodów motorowodnych rangi światowej. Ponadto cieszy fakt istnienia przy klubie akademii piłkarskiej, która obchodzi akurat swoje 10-lecie i wychowuje kolejne pokolenia piłkarzy. Obecnie klub zrzesza 330 sportowców. Liczba ta świadczy o skutecznym wypełnianiu misji klubu, czyli tworzeniu możliwości uprawiania różnych dyscyplin sportu i podejmowaniu treningów przez jak największą liczbę zawodników

– fragment wystąpienia okolicznościowego prezesa AKS Sparta Augustów, Zdzisława Sadowskiego.

(…) Chciałbym podziękować moim poprzednikom. To dzięki ich zaangażowaniu klub ciągle funkcjonuje. A uwierzcie mi Państwo, prowadzenie klubu jest bardzo wymagające. Szczególnie klubu trzy sekcyjnego jest w dzisiejszych czasach nie lada wyzwaniem. W Polsce w znamienitej większości działają kluby jednosekcyjne, a nam udaje się to przez dziesięciolecia

– dziękował Zdzisław Sadowski obecnym na sali byłym i obecnym członkom zarządu Sparty.

Zawodnicy Sparty w zawodach różnej rangi zdobyli ponad 2000 medali, w tym, na mistrzostwach świata, Europy, Polski. Najcenniejszym pozostaje do tej pory medal olimpijski Piotra Markiewicza oraz medale zdobywane przez innych kajakarzy: Marka Twardowskiego, Adama Wysokiego, Edytę Dzieniszewską.

Prezes Sparty w swoim wystąpieniu przytoczył długą listę osób i podmiotów, które na przestrzeni dziesięcioleci, w sposób szczególny przyczyniły się do ciągłego funkcjonowania i rozwoju klubu. Na początku wymienił tych, których już nie ma wśród żywych. A byli to: Zygmunt Kowalik, Romuald Kabroński, Andrzej Masiewicz, Dariusz Bednarczyk, Andrzej Piotrowski, Konrad Rumiński, Tomasz Rumiński, Mieczysław Łopata, Józef Cilulko, Tadeusz Kłos, trenerzy Jan Kuźmicki, Józef Folejewski, Grzegorz Szerszenowicz.

Wśród zaproszonych gości byli min.: Starostwa Augustowski, Burmistrz Augustowa, samorządowcy szczebli wojewódzkich i lokalnych, radni wojewódzcy, powiatowi i miejscy, służby mundurowe, dyrektorzy powiatowych i miejskich placówek oświatowych. Duże grono tych, którzy bezpośrednio przyczyniali i przyczyniają się do ciągle rosnącej liczby medali, czyli zawodników i ich trenerów. Nie mogło zabraknąć wśród gości przedstawicieli podmiotów w sposób wymierni wspierających AKS „Sparta”.

Najwięcej czasu podczas oficjalnej części wydarzenia poświęcono wręczeniu odznaczeń, wyróżnień i nagród przyznanych sportowcom, trenerom, działaczom oraz Klubowi przez związki sportowe: Polski Związek Piłki Nożnej, Podlaski Związek Piłki Nożnej, Polski Związek Kajakowy, Podlaski Związek Kajakowy, Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego.

Poprzez swoich reprezentantów, życzenia jubileuszowe oraz gotowość do dalszego wspierania działalności AKS Sparta wyrazili m.in.: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Urząd Miasta Augustowa, Starostwo Powiatowe w Augustowie, Powiatowy Urząd Pracy w Augustowie, Komenda Powiatowa Policji, Komenda Powiatowa, Straży Pożarnej, OSP Lipowiec, WOPR, Nadleśnictwo Augustów, APK Augustowskie Placówki Kultury, CSiR Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie, MOS.

– Na koniec chciałbym także podziękować pracownikom biura za zaangażowaną pracę oraz sympatykom i wiernym kibicom klubu za wsparcie i doping podczas zawodów

– powiedział Prezes AKS Sparta Augustów.

W przerwach między wystąpieniami prezentowane były pokazy multimedialne ukazujące historię działalności poszczególnych sekcji klubowych.

W części artystycznej wydarzenia wystąpił „Duet z Przypadku” w składzie: Dorota Bujnowski i Emil Kulbacki. Prowadzenie i czuwanie na sprawnym przebiegiem wydarzenia przypadło parze ludzi, którzy na co dzień związani są ze sportem. Była to Agnieszka Grajewska z zarządu Sparty i Andrzej Łukowski, popularny dziennikarz telewizyjny i prezenter sportowy.

Klubowi Gratulujemy dotychczasowych osiągnięć! Życzymy, aby grono życzliwych osób powiększało się a praca trenerów i osiągnięcia zawodników nadal przyczyniały się do rozsławiania Augustowa na sportowych arenach w kraju i zagranicą.

|Bart. / augustow.org

*Opis wydarzenia uzupełniamy naszą obszerną fotorelacją.