W parku na Rynku Zygmunta Augusta powstały miejsca schronienia dla jeży. Gdy temperatura spada w okolice zera, jeże poszukują dogodnego miejsca do przezimowania. Aby pomóc tym sympatycznym zwierzętom przetrwać zimę, augustowscy przedszkolacy i uczniowie postanowili wybudować dla nich bezpieczne schronienie. To była praktyczna lekcja przyrody na świeżym powietrzu. Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy przyjaciela zwierząt.

W AUGUSTOWIE POWSTAŁY DOMKI DLA JEŻY


Jeż czyli przyjaciel człowieka

Jeże to bardzo pożyteczne zwierzęta. Pomagają człowiekowi w walce ze szkodnikami roślin: ślimakami, gąsienicami i chrząszczami. Gdy nadchodzi zima, jeże szukają bezpiecznego legowiska i zapadają w stan hibernacji. Przetrwają zimę – jeśli znajdą odpowiednie miejsce schronienia.

W naturalnych warunkach jeże wykorzystują dziuple, jamy w ziemi oraz sterty liści. W miastach, coraz trudniej o takie nieuporządkowane miejsca. Na pomoc augustowskim jeżom przyszli przedszkolacy i uczniowie.


Domek jeża! Tych liści nie sprzątamy!

W parku na Rynku Zygmunta Augusta dzieci usypały kopce z liści, w których jeże będą mogły spokojnie przespać całą zimę. Domki z liści to naturalne i doskonale znane jeżom schronienie, w których zimują.

Na miejscu stanęły specjalne tabliczki informujące, o tym, aby nie rozsypywać liści i nie przeszkadzać jeżom w bezpiecznym zimowaniu.

Czego jeszcze nie robić, gdy zobaczymy takie domki z liści?
– nie podchodźmy zbyt blisko i nie rozsypujmy liści,
– nie dokarmiajmy jeży,
– omijajmy domki jeży spacerując z psem.

W ten sposób jeże bezpiecznie prześpią całą zimę.


Lekcja przyrody na świeżym powietrzu

To była praktyczna lekcja przyrody na świeżym powietrzu. Wykład o zwierzętach przedstawił Dawid Wójcik, Kierownik Ośrodka Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego i Rehabilitacji Zwierząt.

W akcji osobiście uczestniczył Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk, który pomógł dzieciom w tworzeniu domków i wbijaniu tablic informacyjnych. Na koniec spotkania dzieci otrzymały owoce oraz pamiątkowe dyplomy przyjaciela zwierząt.

[*as] Urząd Miejski w Augustowie