W Augustowie poczuliśmy pierwsze oznaki zbliżającej się zimy. Niskie temperatury są szczególnie uciążliwe, a nawet śmiertelne dla osób dotkniętych kryzysem bezdomności. Nie bądźmy, więc wobec nich obojętni. Pamiętajmy, że nasza reakcja może uratować komuś życie. Aby zwracać szczególną uwagę na osoby w naszym otoczeniu apeluje Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk. Podajemy numery kontaktowe, na które można dokonać zgłoszenia.

Nie bądźmy obojętni

W Augustowie mieliśmy już pierwsze opady śniegu. Niskie temperatury i zima, która wkrótce zawita do naszego miasta to trudny okres dla osób dotkniętych kryzysem bezdomności. Aby zwracać szczególną uwagę na osoby w naszym otoczeniu apeluje Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk:

– Nie bądźmy obojętni. Zbliżająca się zima jest czasem szczególnie niebezpiecznym dla osób bezdomnych, samotnych, starszych. Ważne jest by zwracać szczególną uwagę na osoby przebywające w opuszczonych budynkach, na strychach, klatkach schodowych, domkach na terenie ogródków działkowych, czasem na przystankach autobusowych. Nie przechodźmy obojętnie obok potrzebujących wsparcia, nawet jeśli są pod wpływem alkoholu. Wystarczy kilka godzin, by doszło do wychłodzenia organizmu i śmierci. Pamiętajmy o tym, że w porę udzielona pomoc może uratować czyjeś życie. Powiadamiajmy odpowiednie służby, gdy widzimy, że ktoś potrzebuje pomocy. – apeluje Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk.


Gdzie dokonywać zgłoszeń?

Zwracajmy uwagę na osoby bezdomne. Zgłaszajmy odpowiednim służbom miejsca ich przebywania. Pustostany, klatki schodowe oraz domki letniskowe nie są odpowiednimi miejscami na przeczekanie zimy. Pamiętajmy, że szczególnej pomocy wymagają osoby będące pod wpływem alkoholu. Człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.

Gdzie dokonywać zgłoszeń? Można dzwonić na numer alarmowy 112 lub do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego na numer 87 643 96 59. Swoje zgłoszenia możemy kierować również do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Augustowie.

[*as] Urząd Miejski w Augustowie