2022-03-26, 08:57 Białystok (PAP)

56 cudzoziemców próbowało w piątek dostać się nielegalnie do Polski przez polsko-białoruską granicę – podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna. Wśród nielegalnych imigrantów byli m.in. obywatele Jemenu, Togo i Kuby.

Fot. PAP/Bartłomiej Wójtowicz

W tym roku rekordowy pod względem liczby zatrzymanych cudzoziemców był miniony poniedziałek. Wówczas SG zatrzymała łącznie 134 osoby; największą 40-osobową grupę – w Narewce.

W sobotę do godzin rannych na odcinku granicy, za którego zabezpieczenie odpowiada placówka graniczna w Dubiczach Cerkiewnych (woj. podlaskie), miała miejsce próba przekroczenia granicy przez grupę kilkudziesięciu osób; białoruskie służby rzucały kamieniami w polskie patrole, nikt nie przeszedł na polską stronę – podała SG na Twitterze.

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Wcześniej, od 2 września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do – jak napisano – eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

Trwa budowa zapory chroniącej granicę. (PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ pad/