Duża sala widowiskowa wyposażona w profesjonalne nagłośnienie, wygodne pomieszczenia dla gospodyń wiejskich i seniorów oraz więcej miejsca dla strażaków. Raczki doczekały się obiektu, którego pozazdrości mogą inne gminy – nie tylko na Suwalszczyźnie, ale w całym województwie.

fot. Marcin Kapuściński
W Raczkach otwarto salę widowiskową – relacja Marcina Kapuścińskiego

W sobotę (14.05) symbolicznie oddano nową salę do użytku. Uroczystości towarzyszył występ zespołów, na co dzień działających w Gminnym Ośrodku Kultury. Dyrektor placówki Marek Cichucki podkreśla, że teraz zyskały one zupełnie nowe warunki do ćwiczeń.

– Mamy przestronną salę, mogącą zadowolić wymagających koneserów. Podniesiony został poziom podłogi oraz dachu. Sufit został tak wyprofilowany, aby była ona perfekcyjna akustycznie – mówi Marek Cichucki.

W budynku powstały też pomieszczenia, z których skorzystają zarówno młodzi, jak i starszy mieszkańcy gminy. 

– Odbywać się tu będą nie tylko nasze spotkania integracje. Dostępne są bowiem też i dla gospodyń wiejskich, stowarzyszenia diabetyków, Akcji Katolickiej oraz koła wędkarskiego. Wszyscy znajdą tu dla siebie miejsce – mówi przewodniczący klubu seniora Stanisław Ostrowski. 

Modernizacja sali trwała cztery lata. Wójt Andrzej Szymulewski nie ukrywa, że dla gminy był to spory wysiłek finansowy.

– Trafiliśmy na okres pandemiczny. Były przerwy w dostawach materiałów i różne inne trudności. Kosztowało to około 5,5 mln zł, a prawie połowa tej sumy pochodzi z dofinansowania. Środki pochodziły z Narodowego Centrum Kultury, Urzędu Marszałkowskiego oraz Funduszu Inwestycji Lokalnych – mówi wójt.

Znaczenie takiej współpracy podkreśla poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński, który był zaangażowany w zdobywanie funduszy na remont sali.

– Dla gminy taki samodzielny wydatek nie byłby możliwy. To jak bardzo jest to potrzebne, widać po liczbie osób, które przyszły na otwarcie sali. Już pierwszego dnia pęka ona w szwach i liczę, że tak będzie nadal – mówi Jarosław Zieliński.

Zmodernizowany obiekt połączony jest z remizą OSP. Dzięki remontowi na parterze budynku udało się również wygospodarować dodatkowe miejsca dla wozów straży pożarnej.

| red: kap, mag

autor: Marcin Kapuściński/ radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki