Mowa o rzeźbie pn. Wierzeje wykonanej w technikach kowalskich przez artystę rzeźbiarza Pawła Mikuckiego, której oficjalne odsłonięcie odbyło się 27 stycznia 2022 r., o godz. 19 na placu przy augustowskim MDK-u.

Pomimo niesprzyjającej pogody, na uroczystość odsłonięcia rzeźby przybyło kilkadziesiąt osób. Byli wśród nich przedstawiciele podmiotów współpracujących przy realizacji projektu, m.in.: Mirosław Karolczuk – Burmistrz Miasta Augustów, Roman Rogoziński – Nadleśniczy Nadleśnictwa Płaska, Piotr Piłasiewicz reprezentujący Bractwo Bartne i Anna Zajda – Kurator projektu. Każdy z w/w zabrał głos w części oficjalnej wydarzenia. Nagrania ich wystąpień zamieszczamy niżej.

– Nie jestem znawcą. Wyrażę teraz moje prywatne zdanie. Ta instalacja, ta rzeźba bardzo pasuje do Augustowa. Myślę, że super wybrano też lokalizację tego dzieła. Będzie to styk rzeki Netta z jeziorem Necko, czyli też pewnego rodzaju wierzeje, brama z jednego miejsca na drugie. (…) Państwo wiecie, że obecnie będziemy chcieli, żeby kolejnym elementem atrakcyjnym Augustowa, w przeciągu roku, dwóch był Park Uzdrowiskowy. W tym parku, na podobnego typu instalacje też powinniśmy znaleźć miejsce. Zwłaszcza, na tak świetnie pasujące do tego, co otacza Augustów

– powiedział Burmistrz Mirosław Karolczuk

Rzeźba będzie wyeksponowana przed budynkiem APK tymczasowo, do czasu przeniesiona jej w miejsce docelowe, czyli na bulwary nad jeziorem Necko. Powstała w prywatnej pracowni autora w ramach projektu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej wykonanie trwało rok.

Mówi Paweł Mikucki – Autor
Mówi Anna Zajdel – Kurator projektu
Mówi Piotr Piłasiewicz – reprezentujący Bractwo Bartne
Mówi Mirosław Karolczuk – Burmistrza Augustowa
Mówi Roman Rogoziński – Nadleśniczy w Nadleśnictwie Płaska

Paweł Mikuckiurodził się w Augustowie. Zamiłowanie do rysunku, rzeźby w drewnie i metaloplastyki towarzyszyło mu od najmłodszych lat. Uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu, ukończył Wyższą Szkołę Rzemiosł Artystycznych kierunku Dóbr Kultury we Wrocławiu, a kunsztu kowalskiego uczył się m.in. u mistrza Ryszarda Mazura. Na co dzień zajmuje się pracą w dawnych technikach kowalskich, które niekiedy ubiera w nowoczesną formę, rekonstrukcją dawnych narzędzi, rysunkiem oraz fotografią. Jego pasją są rozważania nad związkiem człowieka z naturą, co jest motywem przewodnim jego prac.

Więcej zdjęć z wydarzenia w albumie na naszym profilu facebokoowym TUTAJ >>>

|Bart. / augustow.org