Uroczyste złożenie kwiatów, premiera filmu w kinie, wspólne zapalenie światła pamięci, pokaz filmu VR – to tylko niektóre z wydarzeń w ramach 82. rocznicy pierwszej deportacji obywateli polskich do Związku Sowieckiego. Instytut Pileckiego i Związek Sybiraków – oddział w Augustowie zapraszają na wspólne obchody upamiętniające tragiczne wydarzenia z lutego 1940 roku.

W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja polskich obywateli w głąb Związku Sowieckiego. W jej wyniku ponad 140 tys. osób – głównie leśników, kolejarzy, osadników cywilnych i wojskowych oraz urzędników państwowych wraz z całymi rodzinami – zostało przesiedlonych na Syberię oraz do północnych obwodów Rosji. Była to największa z czterech wielkich deportacji kresowych przeprowadzonych przez Związek Sowiecki w latach 1940-1941.

Aby upamiętnić ofiary tych wydarzeń, Instytut Pileckiego i Związek Sybiraków – oddział w Augustowie zapraszają mieszkańców do udziału w uroczystościach rocznicowych. „Wywiezieni wbrew woli” to hasło tegorocznych obchodów. W programie zaplanowano m.in.: złożenie kwiatów w miejscach pamięci, premierę filmu „Trzy ćwierci do śmierci. Ostatnia deportacja” w Kinie Iskra, wspólne zapalenie Światła Pamięci pod Domem Turka i pokaz filmu w technologii VR.

– Instytut Pileckiego popularyzuje pamięć o polskim doświadczeniu konfrontacji z dwoma totalitaryzmami – sowieckim i niemieckim. Tworząc w Domu Turka miejsce pamięci poświęcone Obławie Augustowskiej, czujemy się w obowiązku, aby działać na rzecz upamiętnienia wydarzeń, które w latach II wojny światowej odcisnęły piętno na historii Augustowa i okolic. Dom Turka w latach 1940-1941 był siedzibą rejonowego zarządu NKWD, które kierowało i nadzorowało akcję deportacyjną w naszym regionie. Terror „pierwszej okupacji sowieckiej” – mordy, wywózki i aresztowania jest niezwykle ważną częścią tego doświadczenia.

– mówi Bartosz Gralicki – pełnomocnik Dyrektora Instytutu Pileckiego ds. upamiętnienia Obławy Augustowskiej.

Wiceprezes Związku Sybiraków – oddział w Augustowie – Barbara Czartoszewska, deportowana wraz z rodziną w 1941 roku, podkreśla, jak bardzo istotne jest to, aby pamięć o pierwszej deportacji trwała nadal:

Wydarzenia z 10 lutego 1940 roku są bardzo ważne. Powinny na zawsze być zapisane w naszej pamięci. Musimy ciągle dbać i starać się o to, aby mieszkańcy Augustowa pamiętali o naszej historii.

Szczegółowy harmonogram dostępny na stronie Instytut Pileckiego w Augustowie: http://bityl.pl/CRRXG oraz na plakacie wydarzenia.

Partnerzy wydarzenia: Augustowskie Placówki Kultury, Augustów.org, Augustowski Reporter, Dziennik Powiatowy, Radio Białystok – oddział Suwałki

|Instytut Pileckiego