Jest bezpieczniej, sprawniej i bardziej komfortowo. We wtorek, 26 kwietnia, w nadwigierskim Bryzglu oficjalnie oddano do użytku 16 km nowo wyremontowanych dróg powiatowych oraz przebudowany most w Nowince. Inwestycja została dofinansowana z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów. Podczas uroczystości samorząd województwa reprezentował marszałek Artur Kosicki oraz radni wojewódzcy: Paweł Wnukowski, Bogdan Dyjuk i Romuald Łanczkowski.

Inwestycja, której łączny koszt to przeszło 7,8 mln zł, to finansowy montaż. Pieniądze z budżetu państwa w kwocie niemal 4,5 mln zł zasilone zostały środkami lokalnych samorządów: 1,4 mln zł wyłożył powiat augustowski, 200 tys. zł ­– gmina Nowinka i 100 tys. zł – gmina Suwałki. 1,7 mln zł to dotacja z budżetu województwa z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów (FWGiP).

Fundusz skrojony na miarę potrzeb

– To jest przykład dobrej współpracy między rządem pana premiera Mateusza Morawieckiego a samorządami wszystkich szczebli. Dzięki temu udało się przebudować 16 km dróg! Pomoże to rozwojowi turystycznemu tego terenu, poprawi bezpieczeństwo zarówno mieszkańców, jak i kierowców – mówił Artur Kosicki.

Marszałek podziękował radnym sejmiku województwa, bo – jak podkreślił – to dzięki nim został stworzony Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów, z którego przy tym przedsięwzięciu mógł skorzystać samorząd powiatu augustowskiego. Przypomniał też, że w ubiegłym roku fundusz zasilił inwestycje w regionie na kwotę ponad 20 mln zł i tyle samo pieniędzy z tego funduszu zostało rozdysponowanych już w tym roku. Artur Kosicki zapowiedział także, że na najbliższej, czwartkowej (28.04) sesji sejmiku pula ta zostanie powiększona o dotacje na kolejne przedsięwzięcia.

Wspólna sprawa

Drogi w tej części województwa były w fatalnym stanie. O ich naprawę od dawna zabiegali mieszkańcy okolicznych miejscowości. Dzięki wspólnym staraniom generalny remont przeszły odcinki trzech dróg powiatowych: Monkinie-Kopanica-Tobołowo, Bryzgiel-Macharce oraz Nowinka-Monkinie-Bryzgiel. Wyremontowano także most w Nowince.

–  To współpraca samorządów i strony rządowej dała ten piękny rezultat, który dzisiaj widzimy. Wszyscy bardzo się cieszymy, bo droga jest tym elementem, który łączy ludzi – zaznaczył Jarosław Szlaszyński, starosta augustowski.

Dziękując wszystkim zaangażowanym w realizację inwestycji, starosta przekazał uczestnikom uroczystości pamiątkowe medale z wizerunkiem pochodzącego z terenu gminy Nowinka gen. pilota Witolda Urbanowicza. Jak podkreślił, jest on przyznawany „osobom dobrze zasłużonym dla tego terenu”.

Bezpieczeństwo i wygoda

W ramach przedsięwzięcia wymieniono m.in. stare nawierzchnie, wykonano chodniki i przejścia dla pieszych z odpowiednią sygnalizacją, przebudowano skrzyżowania, a pobocza uzupełniono. Powstały też przystanki autobusowe z zatoczkami. Po modernizacji drogi są szerokie i bezkolizyjne. Jak przyznała Teresa Strękowska, wójt gminy Nowinka, to przedsięwzięcie bardzo potrzebne i oczekiwane.

– Drogi, które tutaj widzimy, są bezpieczne. To bardzo ważne dla wszystkich mieszkańców naszej gminy. Bardzo dziękuję za pomoc w zrealizowaniu tej inwestycji – podkreśliła.

We wtorkowej uroczystości uczestniczyli także m.in.:  poseł Jarosław Zieliński, starosta suwalski Witold Kowalewski, wicestarosta augustowski Dariusz Szkiłądź, wójt gminy Suwałki Zbigniew Mackiewicz, przedstawiciele duchowieństwa i okoliczni mieszkańcy.

Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk

| www.wrotapodlasia.pl


Fotorelacja portalu augustow.org >>>