Powód, to protest ratowników.

Fot. Marta Sołtys / RB
Augustowski basen jest od wczoraj nieczynny – relacja Marty Sołtys

Domagają się oni podwyżki płac.  

Mam pismo, które zostało skierowane do mnie 11 kwietnia tego roku, dotyczące oczekiwań finansowych ratowników pracujących na podstawie umowy zlecenia – mówi dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji Paweł Głowacki. – Chcą oni zarabiać 27 złotych netto za godzinę. Ta stawka jest poza moim zasięgiem. Pracownicy poinformowali mnie, że nie podejmą pracy 1 maja, jeśli nie spełnię ich oczekiwań. Tymczasem mamy dopiero 26 kwietnia. Dodatkowo, nie przyszli również ci, którzy są u nas zatrudnieni na podstawie umów o pracę. Dostarczyli tylko informacje, że przebywają na zwolnieniach lekarskich.

Jedna z ratowniczek zatrudnionych na umowę-zlecenie dodaje, że próby porozumienia z władzami miasta były już od dwóch miesięcy.

Zarabiamy 20 złotych brutto za godzinę. Ratownicy zatrudnieni na umowę o pracę otrzymują najniższą krajową. Stwierdziliśmy po prostu, że nie jest to zgodne z naszymi kompetencjami i jeśli chronimy ludzkie życie, to powinniśmy zarabiać więcej. Podwyżki miały być od kwietnia, a ich nie ma. Dlatego przyśpieszyliśmy naszą akcję i nie pojawiliśmy się w pracy już 26 kwietnia, a nie 1 maja. Na basen wrócimy dopiero wtedy, gdy otrzymamy stosowne pieniądze.

Zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz obiecuje, że urząd miejski spróbuje rozwiązać tę sytuację.

Rozmowy o podwyżkach oczywiście są i nadal się toczą. Oczekujemy jednak od pana dyrektora przedstawienia nam konkretnych propozycji, materiałów i wyliczeń. Dzisiaj właśnie w tym celu został on wezwany do nas w trybie pilnym i otrzymał polecenie, by takie dokumenty przygotować. Jeśli się okazuje, że z jakichś przyczyn nie jest on w stanie wypełnić swoich zadań i obowiązków, jest to dla nas bardzo zła informacja i sygnał, że musimy zaangażować się bezpośrednio.

Kiedy basen będzie znowu czynny? Zastępca burmistrza ma nadzieję, że do porozumienia z ratownikami dojdzie w ciągu najbliższych dni.

| red: kap

autor: Marta Sołtys / radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki