Poznaliśmy wyniki głosowania mieszkańców na projekty, które realizowane podczas augustowskiego Festiwalu Murali w dniach 18 – 24 lipca. W tym czasie artyści przyjadą do Augustowa i stworzą uliczne dzieła sztuki. Murale powstaną na pięciu budynkach: przy ul. 29 Listopada 20, ul. 29 Listopada 12, ul. Konopnickiej 6, ul. Śródmieście 3, ul. Sucharskiego 4. Łącznie w głosowaniu mieszkańcy oddali 1355 głosów.
 

Decydujący głos należy do mieszkańców

Projekty murali przygotowali uznani artyści, którzy uliczne dzieła sztuki tworzą od wielu lat. Na każdą ze ścian artyści przygotowali po dwie koncepcje. Augustowianie zadecydowali w głosowaniu on-line, które z nich ostatecznie upiększą ściany.

– Poznaliśmy wyniki głosowania on-line i wiemy jakie murale zostaną zrealizowane. W augustowskim Festiwalu Murali, który rozpoczyna się już 18 lipca, kluczową rolę odgrywają mieszkańcy. Dlatego decydujący głos, które murale zaistnieją we wspólnej przestrzeni miejskiej, należał do augustowian. – mówi Burmistrz Augustowa, Mirosław Karolczuk

Każdej ze ścian dotyczyło osobne głosowanie. Mieszkańcy mogli głosować przez dziewięć dni, od 30 czerwca do 8 lipca, poprzez specjalną platformę CitizenLab „Augustów Wybiera” dostępną pod adresem https://augustow-wybiera.citizenlab.co

Weź udział w festiwalu!

– Teraz gorąco zachęcam augustowian do wzięcia udziału w samym procesie tworzenia murali na ścianach. Wszyscy, którzy czują się na siłach i interesują się tą formą sztuki, mogą zgłaszać się poprzez sekcję komentarzy na naszej platformie. Projekty przygotowali znani artyści, którzy są otwarci na to, aby w pomoc przy malowaniu również zaangażować mieszkańców – zachęca Burmistrz
 

Przypomnijmy, że Festiwal Murali będzie trwał przez tydzień od 18 do 24 lipca. W tym czasie artyści przyjadą do Augustowa i będą malować uliczne dzieła sztuki. W tegorocznej edycji imprezy murale zyska aż pięć ścian.

Znamy wyniki

W internetowym głosowaniu mieszkańcy oddali 1355 głosów. Do realizacji wybrali następujące projekty:

 • Mural przy ul. 29 Listopada 20
  Projekt przedstawia kobietę w łodzi na tle natury, która jest największym bogactwem Augustowa.
 • Mural przy ul. 29 Listopada 12
  Projekt przedstawia Laurę i Janusza Gąsiewskich, którzy razem prowadzili Katolickie Towarzystwo Służby Dzieciom. W mieszczącej się przy ulicy 29 Listopada placówce opiekowali się najmłodszymi mieszkańcami Augustowa.
 • Mural przy ul. Konopnickiej 6
  Projekt przedstawia parę przemierzającą Augustów kajakami. Nasze miasto i jego okolice to wymarzone miejsce do uprawiania tej aktywności. Niemal 350 kilometrów szlaków kajakowych w Puszczy Augustowskiej pozwala podziwiać przyrodę w aktywny sposób.
 • Mural przy ul. Śródmieście 3
  Projekt przedstawia tancerkę z Zespołu Pieśni i Tańca „Bystry”. Zespół działa od 2002 roku pod patronatem Zespołu Szkół Samorządowych i Towarzystwa Młodego Krechowiaka w Augustowie. Założycielem, opiekunem i choreografem jest Pani Halina Poźniakowska.
 • Mural przy ul. Sucharskiego 4
  Projekt przedstawia Janusza Michałowskiego, polskiego aktora teatralnego i filmowego, który pochodzi z Augustowa. W 2021 roku Pan Janusz został odznaczony Medalem za Zasługi dla Miasta Augustowa.
   

Pierwszy, ale nie ostatni Festiwal Murali

Tegoroczny Festiwal Murali, to początek corocznej akcji. Funkcjonowanie platformy „Augustów – Wybiera CitizenLab” oraz działania w ramach projektu „e-Demokracja. Mieszkańcy mają moc!” są prowadzone we współpracy Urzędu Miejskiego w Augustowie z Fundacją SocLab. Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Miasto ma konkretne plany związane z kolejnymi edycjami Festiwalu w przyszłych latach:

– Chcemy corocznie przeprowadzać konkurs na murale. Formuła będzie jednak rozwijana i rozszerzana. Chcemy, aby właściciele ścian (np. Wspólnoty mieszkaniowe) mogli zgłaszać propozycje ścian. Następnie mieszkańcy wybiorą najlepsze lokalizacje. W kolejnym etapie wspólnie zdecydujemy o tematyce murali. W ostatnim z etapów, otwartym dla projektantów z Polski i świata, wspólnie wybierzemy najlepsze projekty. Będzie to może nieco bardziej skomplikowane niż w tym roku, ale pozwoli wspólnie zdecydować o wszystkim od A do Z. – wyjaśnia Zastępca Burmistrza Filip Chodkiewicz

Do udziału w konkursie artystów zachęcić mają nagrody. Zgłosić swój projekt będzie mógł każdy, a ostatecznego wyboru dokonają mieszkańcy Augustowa.

[*Urząd Miejski w Augustowie