To mogiła ważna dla całej Augustowszczyzny. Mieszkańcy, samorządowcy, przedstawiciele wojska i lokalnej szkoły uczcili (19.04) w Krasnymborze 160. rocznicę pierwszej bitwy Powstania Styczniowego w gminie Sztabin.

Fot. Iza Kosakowska / RB

Po mszy świętej, uczestnicy przeszli na cmentarz pod pomnik bohaterów powstania, gdzie złożyli kwiaty i wysłuchali apelu pamięci.

160. rocznica pierwszej bitwy Powstania Styczniowego w gminie Sztabin – uroczystości w Krasnymborze – relacja Izy Kosakowskiej

 – Tu w Puszczy Augustowskiej został zbudowany oddział, który 19 kwietnia stoczył pierwszą bitwę pod Jastrzębną. Ta dzisiejsza uroczystość jest na pamiątkę tej pierwszej bitwy, na cmentarzu, gdzie jest pomnik, postawiony na grobie poległych powstańców – podkreślał starosta augustowski Jarosław Szlaszyński.  

– Piękny symbol, piękne historie, chociaż bardzo dramatyczne i tragiczne. O te podstawowe wolności i prawa nasz naród musiał bardzo mocno walczyć i okupić to daniną krwi. Oni nie doczekali, ale my o nich dzisiaj pamiętamy – mówił w Krasnymborze wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

– Wszystkie te walki narodowo – wyzwoleńcze, te zrywy niepodległościowe przyniosły również to co mamy dzisiaj, a więc współczesną suwerenność i niepodległość Polski – mówił podczas uroczystości poseł Jarosław Zieliński. 

Powstanie Styczniowe, które wybuchło w styczniu 1863 roku i trwało do jesieni 1864 roku, było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym. W trakcie stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Zginęło w nich kilkanaście tysięcy osób.

Fot. Iza Kosakowska / RB

| red: mag

autor: Iza Kosakowska / radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki