Mirosław Karolczuk – Burmistrz Augustowa podpisał umowę o partnerstwie z ukraińskim miastem Bursztyn w obwodzie Iwano-Frankowskim. Z reprezentowaną przez Mera Андрієшин Василь Михайлович wymieniamy doświadczenia od ponad 2 lat. Po ataku putinowskiej Rosji na niepodległą Ukrainę, Augustów wsparł Bursztyn wysyłając ciężarówkę z ładunkiem pomagającym zaspokoić podstawowe potrzeby. Umowa partnerska pozwoli na sprawną wymianę cennych doświadczeń i współpracę.

Augustów ma nowe miasto partnerskie

Razem możemy więcej 

Kolejne spotkanie z przedstawicielem miasta Bursztyn oraz członkami Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej pozwala zacieśnić naszą współpracę. Burmistrz Augustowa oraz Mer Bursztynu nawiązali relację na Targach Wiatr i Woda w 2020 roku. Od tamtej pory między przedstawicielami miast odbyło się wiele spotkań. Mera Bursztyna gościliśmy nawet w Augustowie. Ukraińskie miasto zamieszkuje około 15 tysięcy osób. Region słynie z posiadania największej elektrowni na zachodzie Ukrainy i dynamicznego rozwoju przemysłowego. Współpraca pozwala nam na wymianę cennych doświadczeń.

Umowa o partnerstwie jest przypieczętowaniem prowadzonych do tej pory rozmów i kolejnym etapem współpracy naszych miast. Cieszę się z naszej relacji z Bursztynem – powiedział Burmistrz Miasta Augustowa Mirosław Karolczuk

Augustów solidarny z Ukrainą

Po zbrojnej napaści rosjan na Ukrainę, setki augustowian włączyły się w pomoc poszkodowanym mieszkańcom Ukrainy. W marcu 2022 r. zorganizowaliśmy transport z najpotrzebniejszymi artykułami, które wysłaliśmy do naszego bratniego miasta Bursztyn. To zacieśniło nasze stosunki. W międzyczasie Augustów zerwał współpracę z białoruskimi miastami: Grodnem i Słonimem – na znak protestu przeciw wspieraniu zbrodniczego reżimu putinowskiej Rosji.

Fot. UM w Augustowie

| Urząd Miejski w Augustowie