Władze Augustowa chcą zaapelować do rządu oraz Unii Europejskiej o obniżenie podatku VAT na energię cieplną z 23 do 5 procent. Proponują również, by do miast wracała połowa kosztów, jakie ponoszą za prawa do emisji dwutlenku węgla. Uważają, że w ten sposób można obniżyć opłaty za ogrzewanie.

Burmistrz Mirosław Karolczuk apel przedstawił radnym podczas posiedzenia komisji zajmującej się protestami mieszkańców przeciwko wysokim rachunkom za ciepło. 

Augustów zwróci się do rządu i Komisji Europejskiej o zmniejszenie podatków – relacja Marty Sołtys

– Wprowadzenie obniżonej stawki VAT na energię cieplną zmniejszyłoby rachunki. Środki te trafiają do budżetu państw. Chodzi o to, by zaczęły one przeciwdziałać emisji CO2. Nasze Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplej rocznie na ten cel wydaje 12 milionów złotych. Dzięki temu wracałoby do niego co roku 6 milionów złotych. Myślę, że warto, aby nasz apel do wiadomości otrzymała również Komisja Europejska. 

Przeciwny temu był radny Marcin Kleczkowski.

– Nic nie zaoferowaliście tym, którzy płacą ogromne rachunki i są w dramatycznych sytuacjach. A wy pokazujecie im apel i mówicie o Komisji Europejskiej oraz zmianie praw w innych państwach?

Z kolei przewodnicząca rady Alicja Dobrowolska była zdania, że należy zaapelować do wszystkich samorządów oraz państw. 

– Na pewno się do tego przychylą. Byłoby to znaczne odciążenie naszego Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplej – dodała. 

– Jak można w ten sposób przykrywać problem opłat za ogrzewanie? – oponował radny Adam Sieńko. 

– Pan burmistrz zamiast pokazać co jako gospodarz na swoim podwórku może zrobić, to będzie apelował do Unii Europejskiej.  

Ostateczną decyzję dotyczącą apelu radni mają podjąć podczas jutrzejszej (7.03) sesji.

| red: mik

autor: Marta Sołtys/ www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki