Ferie zimowe to czas odpoczynku i zabawy. Niezależnie od tego, czy wyjeżdżasz na zorganizowany wypoczynek, spędzasz ferie w domu lub na półkoloniach, ważne jest zachowanie podstawowych zasad i przepisów bezpieczeństwa, aby ten czas był pełen radosnych i niezapomnianych wrażeń.
PORADY DLA WYPOCZYWAJĄCYCH.
Obserwuj prognozy i ubieraj się odpowiednio do pogody. Pamiętaj o szaliku, czapce, rękawiczkach, nieprzemakalnej kurtce i butach. Zabezpiecz skórę twarzy i rąk kremem ochronnym. Pamiętaj, aby dostosować do pogody nie tylko swój strój, ale też planowane aktywności.
Przed wyjściem na zewnątrz zjedz odżywczy posiłek i wypij ciepły napój. Uczucie sytości zwiększy odporność na odczucie zimna.
Bądź widoczny na drodze! – noś odblaski.
Zadbaj o bezpieczne miejsce do zabawy. Nie baw się w pobliżu ulic, torów, jezior i rzek.
Jeżeli chcesz jeździć na łyżwach, skorzystaj z przygotowanych lodowisk – miejsc do tego przeznaczonych. Wchodząc na zamarznięty zbiornik wody zawsze ryzykujesz. Cienki i kruchy lód może bardzo szybko załamać się pod ciężarem człowieka! Gdy lód się pod tobą załamie rozłóż szeroko ręce, zwiększając kontakt z pokrywą lodową. Staraj się wzywać pomoc. Gdy samodzielnie uda ci się wydostać z wody, poruszaj się w kierunku brzegu w pozycji leżącej, aby zmniejszyć nacisk na lód.
Nie rzucaj śnieżkami w przechodniów, w okna lub nadjeżdżające samochody.
Nie zbliżaj się do obcych zwierząt, nawet gdy sprawiają wrażenie łagodnych.
Zachowuj ostrożność wobec obcych osób – nie przekazuj informacji o sobie, nie przyjmuj prezentów, nie oddalaj się z nimi.
W czasie ferii nie spędzaj zbyt dużo czasu przed telewizorem czy komputerem. Pamiętaj, że długie siedzenie przed ekranem nie jest korzystne dla twego zdrowia. Wykorzystaj ten czas na aktywność fizyczną.
PORADY DLA RODZICÓW.
Jeżeli twoje dziecko korzysta ze zorganizowanych form wypoczynku:
- Zapoznaj się z ofertą organizatora i zwróć uwagę na: program wypoczynku, kwalifikacje kadry, warunki zakwaterowania, wyżywienie, zabezpieczenie opieki medycznej. Szczegółowe informacje dotyczące organizatorów i miejsc wypoczynku można znaleźć na stronie wypoczynek.men.gov.pl
- Dokładnie wypełnij kwartę kwalifikacyjną uczestnika wypoczynku, podaj dokładne dane adresowe i telefony kontaktowe.
- Przekaż organizatorowi ważne informacje dotyczące dziecka: przyjmowane leki, alergie, itp.
- Sprawdź, czy dziecko jest dodatkowo ubezpieczone od następstw nieszczęśliwych wypadków i zapoznaj się z warunkami tego ubezpieczenia.
- Jeżeli dotrą do ciebie niepokojące sygnały dotyczące wypoczynku należy zgłosić je przede wszystkim do kuratorium oświaty właściwego ze względu na miejsce lokalizacji wypoczynku. W zależności od problemu, jakiego dotyczą nieprawidłowości, rodzice mogą także powiadomić właściwą (zgodnie z miejscem wypoczynku) powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną, Państwową Straż Pożarną lub inne służby interwencyjne.
Jeżeli dziecko pozostaje w domu:
- Młodszym dzieciom na czas nieobecności rodziców w domu zapewnij opiekę osoby zaufanej. Pozostaw swój numer telefonu oraz numery alarmowe.
- Pamiętaj, że dziecko nie zawsze zdaje sobie sprawę z grożących mu niebezpieczeństw, dlatego przypominaj mu o zasadach bezpiecznej zabawy.
Życzymy udanego wypoczynku!
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Augustowie.