Spotkania słowno-muzyczne z cyklu „Cztery Pory Roku” to wyjątkowe wydarzenia, które angażują się w dwa różne gatunki sztuki – muzykę i słowo. Ich idea opiera się na stworzeniu przestrzeni, w której artyści mogą połączyć swój talent i przekazać swój własny za pomocą różnych środków wyrazu.

„Cztery Pory Roku” Wiosna. Koncert w PSM w Augustowie

Podczas spotkań słowno-muzycznych w Państwowej Szkoła Muzycznej I st. im. Emila Młynarskiego w Augustowie występują artyści reprezentujący różne dziedziny sztuki, w tym poeci, prozaicy, aktorzy oraz muzycy.

W piątek (5.05.2023) mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wiosennej edycji koncertu „Cztery Pory Roku”. Tym razem część słowną spotkania wypełniły autorskie wiersze czytane przez panią Janinę Osewską. Muzyczną – tradycyjnie muzyka różnych kompozytorów w wykonaniu uczniów PSM w Augustowie.

Rola spotkań słowno-muzycznych dla słuchaczy jest nieoceniona. To okazja do spotkania z artystami i poznaniem ich twórczości, a także zanurzenia się w wyjątkową atmosferę sztuki. Spotkania te odkrywają różne style i gatunki, a także poszerzają horyzonty kulturowe. Takie spotkania pozwalają odkryć nowe wymiary sztuki.

Wyjątkowość atmosfery tego spotkania zawdzięczamy chyba głównie wyborowi wierszy czytanych przez ich autorkę. Pani Janina Osewska zabrała nas w świat swojego dzieciństwa i młodości. Bardzo osobisty ogród Eden. Ogród wspomnień i tęsknoty. Okres, z którym utożsamiało się i miało podobne odczucia przy słuchaniu tych wierszy, przynajmniej kilka osób na sali.

Wyjątkowość atmosfery tego spotkania dopełniała muzyka. Młodzi i bardzo młodzi wykonawcy, uczniowie augustowskiej PSM zaprezentowali swoje umiejętności – i oczekiwana publiczności dopełniły się. Tutaj nie było tła. Poezja i muzyka stały się jednością tworzącą wyjątkowość tych spotkań.

Spotkania słowno-muzyczne w augustowskiej PSM mają również charakter edukacyjny, a ich celem jest propagowanie wartości kulturowych oraz kształtowanie wrażliwości artystycznej mieszkańców Augustowa i nie tylko, ponieważ mają wielbicieli wśród osób spoza naszego miasta. Często są nimi turyści odwiedzający Augustów. Ta grupa odbiorów zapewne liczniej zagości na kolejnym koncercie z tego cyklu pn. Lato.

Zachęcamy do obejrzenia obszernego fragmentu nagrania video z tego wydarzenia oraz galerii zdjęć.

Koncert „Cztery Pory Roku” Wiosna

POEZJA:

Janina Osewska – wiersze autorskie

WYKONAWCY MUZYKI:

Anastazja Orłowska – fortepian

/nauczyciel B. Szumska- Niewiadomska/

Stefan Paczyński – fortepian

/nauczyciel A. Pękala/

Zuzanna Bonarska – gitara

/nauczyciel D. Michałowski/

KOORDYNATORZY KONCERTU

Bożenna Szumska-Niewiadomska

Lidia Alicja Karpińska

|Bart. / augustow.org