Instytut Pileckiego zaprasza na 5 – dniowy festiwal LIPCOWI z okazji 78. rocznicy Obławy Augustowskiej. Od 8 do 12 lipca na mieszkańców Augustowa i Suwalszczyzny czekać będzie szereg wydarzeń kulturalnych. Plenerowy pokaz filmu, koncert LIPCOWE, uroczyste odsłonięcie instalacji artystycznej. Sprawdź, co jeszcze Instytut Pileckiego zaplanował w ramach tegorocznych obchodów!

Nauka przez zabawę i wieczorny koncert nad rzeką

Pierwszy dzień festiwalu rozpoczynamy od pikniku edukacyjnego na Rynku Zygmunta Augusta. Tam, w specjalnie zorganizowanej strefie – każdy znajdzie coś dla siebie. Na tych najmłodszych czekać będzie m.in.: warsztaty rzemiosła, gra planszowa “DOM TURKA”, plenerowa gra o regionie, mobilne muzeum ISKRY NIEPODLEGŁEJ oraz wiele innych. Dla dorosłych przygotowaliśmy punkt rekonstrukcji zdjęć. Wystarczy przynieść stare zdjęcie – a specjaliści z Instytutu przywrócą im dawny klimat i blask. W trakcie pikniku będzie można także zobaczyć przedwojenne perełki motoryzacji z Muzeum Motoryzacji Biała Olecka oraz odwiedzić plenerową księgarnię Instytutu.

W sobotę wieczorem o godz. 20:30 na malowniczych błoniach rzeki Netty odbędzie się koncert LIPCOWE. Gwiazdami tegorocznego występu będą: Ewelina Flinta, Reni Jusis, Marika, Tulia oraz Jagoda Kret. Piosenkarki wykonają 10 utworów inspirowanych losami rodzin ofiar Obławy Augustowskiej. Autorką tekstów jest Aleksandra Górecka – scenarzystka, reżyserka, realizatorka oraz montażystka. Za oprawę muzyczną i wszystkie kompozycje, które usłyszymy podczas koncertu LIPCOWE odpowiada Robert Cichy, muzyk mający na swoim koncie kilkanaście złotych i platynowych płyt za współpracę z czołowymi artystami sceny polskiej, a także laureat trzech nagród fonograficznych – Fryderyków za swoje dwie autorskie płyty. Wieczorem usłyszymy także utwory z płyty LIPCOWI w wykonaniu zespołu ŻURKOWSKI.

Niedziela z patriotycznymi pieśniami

Niedzielne popołudnie proponujemy spędzić przy patriotycznych pieśniach z naszego regionu. O godz. 18:00 na Rynku Zygmunta Augusta wystąpi Zespół “Pogranicze” oraz Zespół Tańca Ludowego “Bystry”. Artyści zaśpiewają wyjątkowe utwory, które powstawały niejednokrotnie podczas bitwy. Dodawały otuchy, nadziei na zwycięstwo, wyrażały miłość do ojczyzny czy tęsknotę za ukochaną.

Gra terenowa, spacer śladami historii i kino pod chmurką

Trzeciego dnia festiwalu, 10 lipca zapraszamy do wzięcia udziału w wyjątkowej grze terenowej przygotowanej przez Młodzieżową Radę Instytutu Pileckiego w Augustowie. Tylko tego dnia uczestnicy będą mogli wcielić się w członków Komitetu Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945 roku. Zbiórka o godz. 18:00 spod Kolumny na Rynku Zygmunta Augusta.

Następnego dnia, 11 lipca przygotowaliśmy spacer z przewodnikiem “Śladami Ofiar Obławy Augustowskiej”. Podczas spotkania będzie można usłyszeć opowieść o Augustowie czasów okupacji i dowiedzieć się, gdzie mieściły się punkty filtracyjne w trakcie Obławy. Startujemy o godzinie 18:00 spod Kolumny na Rynku Zygmunta Augusta.

A wieczorem 11 lipca zapraszamy na plenerowy pokaz filmu. Tuż po zmroku, o godzinie 21:00 w Podwórzu Augustowskich Placówek Kultury, przy Rynku Zygmunta 9 obejrzymy film dokumentalny “Nazajutrz” w reż. Wojciecha Saramonowicza i Grzegorza Czerniaka. To niezwykle wzruszająca, momentami wstrząsająca opowieść o historii XX wieku – film o nadziei, marzeniach, ale i porażkach, i rozczarowaniach związanych z nową sytuacją geopolityczną świata.

Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

Punktem kulminacyjnym Festiwalu LIPCOWI jest 12 lipca – Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Tego dnia w sposób szczególny oddajemy hołd tym, którzy w lipcu 1945 roku zostali zamordowani przez Sowietów. Tegoroczne obchody rozpoczynamy o godz. 16:00 na terenie Domu Turka, gdzie odbędzie się oficjalne odsłonięcie Muru Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej – nowej instalacji artystycznej.

A to wszystko, aby wspólnie upamiętnić ofiary Obławy Augustowskiej!

Zapraszamy!

Szczegółowe harmonogram festiwalu: https://tiny.pl/cx379

Partnerzy wydarzenia: Augustowskie Placówki Kultury, Muzeum Kultury Bartniczej

Patronaty medialne: Augustów.org, Polskie Radio Białystok, Radio 5

Użyczenie terenu: Miasto Augustów