Grypa to ostre wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych, wywoływane przez wirusy grypy. Na grypę można zachorować przez cały rok jednak zdarza się to najczęściej od września do maja.

Zauważamy, że obecny sezon grypowy 2022/23 rozpoczął się wcześniej i przybrał większą skalę, niż się spodziewano. W grudniu odnotowywaliśmy rekordową, w porównaniu z poprzednimi latami liczbę zachorowań, a szczyt dopiero przed nami – zazwyczaj ma on miejsce pod koniec stycznia i trwa nawet do marca. Ponadto eksperci już mówią o tridemii – masowo chorujemy nie tylko na grypę, ale też RSV i COVID-19.

Do kolejnego wzrostu zachorowań może przyczynić się powrót dzieci do szkół po przerwie świątecznej oraz pogoda sprzyjająca szerzeniu się chorób przenoszonych drogą kropelkową.

W czasie pandemii powstała nisza, która teraz sprzyja chorobom zakaźnym i mamy do czynienia
z epidemią wyrównawczą, gdyż w czasie obostrzeń nasz układ immunologiczny nie był stymulowany. Wprowadzenie obostrzeń dotyczących COVID-19 wpływało również na mniejszy odsetek zachorowań na grypę i RSV w latach ubiegłych.

W celu zapobieżenia zachorowaniu i dalszemu szerzeniu się grypy sezonowej zalecamy:

  • coroczne szczepienie przeciwko grypie,
  • regularne mycie rąk,
  • unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi,
  • w przypadku wystąpienia objawów grypowych pozostanie w domu, a gdy konieczne jest przebywania poza domem – unikanie tłumu i masowych zgromadzeń, oraz stosowanie maseczek ochronnych,
  • zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu oraz kichania, najlepiej przy pomocy chusteczki, ewentualnie rękoma, które następnie należy umyć wodą i mydłem lub środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu.

Przypominamy:

Szczepionkę przeciwko grypie można przyjąć w placówkach medycznych (np. w przychodniach POZ)
i aptekach, które zgłosiły się do akcji szczepień. (akcja trwa od 1.09.2022). Wykaz punktów dostępny jest na stronie NFZ.

Szczepionki przeciwko grypie są tylko na receptę.

Dla kobiet w ciąży i osób powyżej 75 roku życia szczepionka jest bezpłatna.

Uwaga! Kwalifikację dzieci do szczepień prowadzi lekarz. Dzieci mogą być szczepione tylko
w placówkach medycznych (podmiotach leczniczych).

Więcej informacji na: https://www.gov.pl/web/psse-augustow

PSSE Augustów